Jak se brousí zahradnické nůžky a nůžky na větve? Průvodce krok za krokem

2023-02-14
Jak se brousí zahradnické nůžky a nůžky na větve? Průvodce krok za krokem

Každý, kdo alespoň občas pracuje na zahradě, si je dobře vědom důležitosti pracovního vybavení. Péče o stromy a keře bez dobře nabroušených a funkčních nůžek na větve nebo zahradnických nůžek je téměř nemožná, proto jsme pro vás dnes připravili krátký návod na broušení těchto nástrojů. Příjemné čtení!

Když nůžky na živý plot nepracují správně

Jsou nože nůžek na živý plot nebo nůžek na větve viditelně opotřebované a řezy, které s nimi provádíte, jsou nerovné a zubaté? To je nejlepší známka toho, že je čas na ostření. Nemusíte si hned kupovat nový model - zkuste nejprve nabrousit své stávající zařízení, které tak získá druhý život. Jak nabrousit zahradnické nůžky a nůžky na větve? Následující pokyny se dokonale hodí jak pro nůžky na živý plot, tak pro zahradnické nůžky. Podívejte se, jak je to snadné!

Krok 1: čištění nástroje

Každé broušení nebo oprava by měly v ideálním případě začít důkladným vyčištěním nástroje. Možná zjistíte, že stačí nůžky pečlivě umýt, aby byly opět v pořádku. K čištění stačí použít vodu se saponátem a zubní kartáček, silnější nečistoty odstraníte pilníkem. Pokud jsou nůžky silně znečištěné, můžete použít speciální čisticí prostředky obsahující dezinfekční prostředky, abyste zabránili přenosu chorob z infikovaných rostlin na zdravé. Nůžky na živé ploty nebo zahradnické nůžky můžete dezinfikovat také běžným lihem.

Krok 2: demontáž zařízení

Dalším krokem je rozebrání nástroje. Díky tomu se dostanete do těžko přístupných míst, např. ke kovadlinkovým nůžkám nebo nůžkám na živý plot. Čepele můžete také zajistit svorkou nebo dílenskou svorkou, což je také dobrý způsob, jak získat přístup k celé ploše čepele.

Při odšroubování nůžek na živý plot však musíte být opatrní. Předtím doporučujeme prohlédnout si zblízka jeho konstrukci nebo si nástroj vyfotografovat. Po nabroušení je třeba jej správně sestavit, což bez důkladné analýzy jeho konstrukce nemusí být možné.

Krok 3: ostření nůžek na živý plot

Příprava je za námi, můžete se pustit do práce. K broušení nůžek a zahradnických nůžek je nejlepší použít kovový pilník, tradiční kamenný brousek, brousek na kuchyňské nože nebo brusku.

Jaké odstupňování mám zvolit? Abyste se vyhnuli ošoupaným čepelím, je nejlepší zvolit brousek s co nejnižší gradací. Samotný proces broušení je jednoduchý: stačí přiložit brousek na čepel pod úhlem 45 stupňů a provádět plynulé pohyby jedním směrem od čepele ven. Ostřete, dokud není nástroj dokonale hladký, rovný a naostřený. Může to trvat až několik desítek minut, ale rozhodně je lepší to udělat přesně a nespěchat.

Krok 4: otočte zahradnickými nůžkami nebo nůžkami na živý plot a... máte hotovo!

Nakonec nůžky na živý plot nebo zahradnické nůžky (pokud jste je předtím odšroubovali) otočte nebo je vyjměte z dílenské svorky nebo kleštiny. Broušení je dobré završit naolejováním nástroje. Celý mechanismus tak bude nejen dobře a hladce fungovat, ale kovové části získají ochranu před korozí. Doufáme, že s tímto textem již víte, jak brousit zahradnické nůžky a nůžky. Je to docela jednoduchý úkol, který vám umožní užívat si svůj oblíbený nástroj ještě dlouho.

Zobrazit další položky z Únor 2023

Doporučené stránky

IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-17
Vše v naprostém pořádku!
2024-06-06
Spokojená
pixel