Nářadí na beton

( počet produktů: 5 )

PÓROBETON

 

Pórobeton je nejlehčí typ betonu. Za svůj název vděčí tomu, že se na jeho povrchu vytvářejí póry - jinými slovy buňky. Svou pórovitou strukturu získává v průběhu procesu formování vnášením plynu - obvykle vzduchu - do cementové směsi, který zaujímá 60-85 % objemu směsi. Pórobeton se vyznačuje vynikajícími izolačními vlastnostmi. Jeho hlavními složkami jsou vápno a cement a je k dispozici v menších nebo větších blocích. Obsahuje také kamenivo, které ovlivňuje pevnost betonu - obvykle písek nebo popílek.

 

VLASTNOSTI PÓROBETONU

 

Pevnost pórobetonu, jeho snadné zpracování a vysoká úroveň izolace jej činí velmi oblíbeným. Dobře se hodí pro stavbu stěn ve vícepodlažním domě, ale ne vždy je dobrou volbou pro stavbu příček kvůli špatné zvukové izolaci. Co se týče tepelné izolace, závisí její vlastnosti na hustotě materiálu. Nejlepším izolantem bude pórobeton s nízkou hustotou 300-400 kg/m3 - ten lze použít při stavbě jednovrstvých stěn - neizolovaných.

 

Jednou z hlavních výhod pórobetonu je, že se jedná o nehořlavý materiál. Je zařazen do nejvyšší třídy požární odolnosti označované jako A1. Je také mimořádně ekologický, neobsahuje žádné škodlivé látky a je odolný proti plísním, houbám a chemické korozi. Kromě toho je mrazuvzdorný, pokud není vlhký. Navzdory své lehkosti je pórobeton velmi pevný. Snadno se také zpracovává a lze s ním pracovat s nejjednodušším stavebním nářadím.

 

VÝBĚR TYPU PÓROBETONU

 

Pro výběr správného typu pórobetonu je důležité věnovat pozornost jeho hlavním parametrům. Označení na výrobku se týká především jeho hustoty, která ovlivňuje úroveň tepelné vodivosti, pevnosti a zvukové izolace. Tyto parametry určují, kde lze materiál použít, a označení hustoty je vyjádřeno číslem, např. 300, 350, 400, 450 atd. Na trhu lze sehnat i beton s označením 900 nebo 1000. Čím větší je hustota pórobetonu, tím větší je jeho pevnost, zvuková izolace a tepelná izolace.

 

Mezi slabiny pórobetonu patří skutečnost, že je poměrně křehký, což na jedné straně usnadňuje manipulaci, ale na druhé straně zvyšuje riziko poškození, např. při přepravě. Pórobeton je díky své porézní struktuře také vysoce nasákavý a musí být chráněn před přímým kontaktem s vodou. Z tohoto důvodu není vhodný pro všechna místa, zejména ta, která jsou vystavena vysoké vlhkosti. Poslední nevýhodou je zvuková izolace, kterou mnozí považují za nedostatečnou.

 

Pro konstrukci nadpraží lze použít pórobeton - takový nosník dokonale rozloží váhu stěny na zdivo po obou stranách otvoru. Kromě vnějších a vnitřních konstrukcí se pórobeton uplatní také při dokončovacích pracích. Je ideální pro stavbu vestavěných skříní nebo krbových obestaveb. Můžete jej použít také pro stavbu polic v kuchyni a na podestách, stejně jako pro stavbu spíže nebo domácí dílny v garáži - police z pórobetonu udrží těžké předměty.

pixel