Jak postavit zahradní saunu? Průvodce krok za krokem

2022-12-08
Jak postavit zahradní saunu? Průvodce krok za krokem

Sníte o vlastní sauně? Tomu dokonale rozumíme! Toto malé zařízení je nejen skvělou atrakcí na vaší zahradě, ale také způsobem, jak pečovat o své zdraví. Návštěvy sauny se doporučují všem, kteří trpí obstrukčními plicními chorobami, kardiovaskulárními onemocněními nebo kloubními potížemi, a vybudování zahradní sauny není navzdory zdání vůbec obtížné! V dnešním článku vás tímto procesem provedeme.

Venkovní zahradní sauna - proč se vyplatí?

Máte pozemek u jezera nebo řeky? Nebo přemýšlíte, jak uspořádat prostor na zahradě? Pokud máte pozemek připravený k zástavbě, vyplatí se uvažovat o sauně.

Možná si myslíte, že stavba vlastní sauny je nákladný a složitý proces, ale není to pravda. Vždyť můžete vsadit i na hotové zařízení, kde stačí jen nainstalovat sporák! Je to však rozhodně dražší varianta, takže pokud nechcete za saunu utrácet příliš mnoho peněz, vyplatí se vytvořit si tuto atrakci sami. Jak postavit zahradní saunu? Potřebujete jen materiál, nadšení a kutilský talent!

Stavba zahradní sauny - kde začít?

Pro začátek zvažte, kam saunu umístíte. Nejlepší volbou je umístit tuto atrakci v blízkosti vody: řeky, rybníka nebo jezera, které vám umožní rychlé ochlazení během sezení. Není to však nutnost - vedle sauny můžete vždy přidat dřevěnou vanu, která bude sloužit stejnému účelu. Dbejte na to, aby se sauna nacházela v dostatečné vzdálenosti od jiných budov: vyhnete se tak požárům nebo jiným nebezpečným situacím. Teď, když už víte, kde si postavit saunu, je čas začít!

Jak postavit zahradní saunu?

Postavit zahradní saunu není nic složitého. Základem je základ - samozřejmě za předpokladu, že chcete, aby vám nová sauna věrně sloužila po mnoho let. Doporučujeme použít bezpečný betonový základ (hodí se lopata) a na něj položit koupelnové dlaždice, které vydrží vysoké teploty, jimž je zahradní sauna vystavena. Jak vyrobit lehký model? Na dřevo se můžete spolehnout. Konstrukci z něj lze rychle postavit, ale stejně rychle ji lze v případě potřeby i demontovat.

Základy jsou hotové: je čas vytvořit samotnou budovu! Zde je výběr široký: venkovní zahradní sauna může být vyrobena z cihel, dutých tvárnic nebo jiných odolných materiálů, případně ze dřeva. Zde se hodí jak dřevěná prkna, tak klády - v obou případech se jistě budou hodit dřevěné spojky. Vhodným řešením je zakoupení hotové sady prvků.

Už máte strukturu? Skvělé! Nejdůležitější úkol je již za vámi. Nyní je čas na dokončovací práce. Nejprve o veřejných službách. K sauně je vhodné připojit elektřinu a vodu. K vytápění zahradní sauny a k osvětlení objektu je zapotřebí elektrická energie. Můžete jej zapojit sami nebo požádat o pomoc odborníka s příslušným vybavením. Pokud jste vytvořili větší objekt, elektřina se vám bude hodit i pro napájení domácích spotřebičů nebo elektronických zařízení. Na druhou stranu, pokud si chcete nainstalovat sprchu, která vám pomůže po sezení slézt dolů, bude pro vás voda nezbytná.

Po připojení inženýrských sítí zbývají už jen dokončovací práce. Jsou velmi důležité pro správnou funkci sauny a pro zvýšení komfortu používání. Nutně je třeba celou konstrukci zateplit - k tomu můžete použít minerální vlnu, kterou následně obložíte dřevěnými deskami. Venkovní zahradní sauna vypadá nejlépe, když je dokončena z dřevin, jako jsou:

  • skandinávský smrk,
  • kanadská jedle,
  • cedr.

Dalším krokem jsou lavičky - během sezení přece musíte na něčem sedět! Nejvhodnějším materiálem pro ně je dřevo. Počet úrovní a míst k sezení závisí na velikosti sauny a počtu osob, pro které má být sauna využívána. A nezapomeňte na dveře: zahradní sauny jsou obvykle vybaveny skleněnými dveřmi.

Nastal čas pro srdce zařízení - bez tohoto prvku venkovní zahradní sauna neplní svůj účel. Mluvíme samozřejmě o sporáku. Nejlepším krokem je sáhnout po modelech nabízených specialisty v oboru. Teoreticky byste si takový vařič mohli postavit sami, ale je to poměrně složitý úkol. Saunové vařiče mohou být elektrické nebo na dřevo. Přestože elektrické saunové vařiče nelze označit za "tradiční", jejich používání je mnohem pohodlnější, protože je stačí nastavit na určitou teplotu. Sporáky na dřevo vyžadují náročnější údržbu a dobře navržené větrání.

Nakonec jsou tu detaily - zdánlivě nic moc, ale pro zařízení, jako je zahradní sauna, jsou nezbytné. Jak vytvořit dokonalou atmosféru pro jeho používání? Teploměr, vědro na vodu, naběračky na přelévání vody přes kameny, podstavce na lavice... Vyplatí se je mít, protože díky nim bude vaše saunování opravdu skvělou relaxací.

Jak vidíte, postavit si zahradní saunu není nijak složité. Stačí nadšení, projekt a trocha úsilí, abyste měli na zahradě tuto jedinečnou atrakci.

Zobrazit další položky z Prosinec 2022

Doporučené stránky

IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-09
Rychlost dodání
2024-05-30
kvalitní produkt, rychlé dodání
pixel