Srpen na zahradě - na co bychom neměli zapomínat?

2023-08-04
Srpen na zahradě - na co bychom neměli zapomínat?

Srpen je čas, kdy se těšíme z dozrávajícího ovoce a krásných květů na zahradě. To však neznamená, že je to měsíc, kdy se můžete oddávat lenošení. Pokud chcete, aby vaše zahrada lahodila oku i v dalších ročních obdobích, je třeba se v srpnu postarat o poměrně dost věcí. Co je třeba v tomto měsíci na zahradě udělat? Čtěte dále!

Nejdříve popořadě: sklizeň

Nejdřív to nejdůležitější: sklizeň! Právě v srpnu sklízíme to, co jsme během roku zasadili a vypěstovali. Proto je prvním a nejdůležitějším krokem sáhnout po již zralých plodech. Nezapomeňte to dělat opatrně, abyste nepoškodili větvičky. Plody, které ještě potřebují čas na dozrání, můžeme chránit před ptáky či jinými škůdci nebo před opadáním. Větve s obzvláště bohatou úrodou podepřete, aby je šťavnaté plody nepoškodily. Dobré je také sklízet ty úbory, které opadaly příliš brzy: nejenže vypadají nevzhledně, ale mohou také přispívat k rozvoji chorob rostlin nebo přitahovat škůdce.

Za druhé se staráme o stromy a keře.

Sklizeň je zdaleka nejpříjemnější fází pěstování rostlin, ale musíte před ní udělat spoustu práce, abyste si ji zajistili.

Máte jabloně? Nezapomeňte vyřezat tzv. vlčí bobule, tedy nové výhony vyrůstající ze starých větví. Na první pohled tyto výhony působí dobrým dojmem a vypadají, jako by strom rostl, ve skutečnosti však odebírají světlo a životně důležité látky plodům. Určitě se jich zbavte!

Třešně by se také měly prořezávat - nejlépe v druhé polovině srpna, po sklizni plodů, a rozhodně v teplých, suchých a slunečných dnech (minimalizuje se tak výskyt houbových infekcí). Nezapomeňte ošetřit místa odstraněných větví speciálním přípravkem.

Péči po sklizni vyžadují také keře. Angrešt a bílý a červený rybíz je nejlépe zbavit nejstarších (pětiletých) výhonů, které mají nejméně květů. Poznáte je podle tmavší kůry. U černého rybízu naopak odřezáváme 4leté výhony. U malin postupujeme poněkud odlišně. Po sklizni odřízněte všechny výhony, ze kterých jste utrhli plody, až u země. Výjimkou jsou maliny, které plodí i na podzim. Pro všechny druhy bobulovitých keřů však platí jedno - vyřežte všechny slabé, zhutňující a půdu zakrývající výhony. Z nich nic dobrého nevzejde.

Nakonec vinná réva a jahody. V srpnu je dobré přivázat plodové výhony vinné révy k oporám a na konci měsíce je nutné odstranit všechny listy, které zakrývají plody. Je také dobré zkrátit letošní výhony, aby lépe dozrály. Pokud jde o jahody, je srpen vhodným měsícem pro pletí a hnojení. Poté je dobré připravit půdu pro novou výsadbu a důkladně ji zrýt.

Zatřetí ukliďte zeleninovou zahradu

Srpnová sklizeň a úklid by se neměly týkat pouze zahrady. Stranou by neměla zůstat ani zeleninová zahrada. V tomto měsíci se sklízí mnoho druhů zeleniny - papriky, cibule, ale i okurky a rajčata by již měly být vhodné k jídlu a výrobě zavařenin. V srpnu také ještě dozrávají cukety, dýně a tykve. Nezapomínejte na pravidelné pletí záhonů a jejich zalévání, zejména pokud je velmi teplé počasí.

V srpnu je také čas na sklizeň česneku - proveďte ji, až listy zežloutnou a uschnou. Prázdné místo po sklizené zelenině můžete využít k výsevu dalších plodin pro podzimní sklizeň. Můžete zvolit ředkvičky, polníček nebo čínské zelí. Je také vhodná doba pro výsev cibule pro sklizeň v příštím roce.

Co se týče péče o rostliny, je také dobré v polovině srpna seříznout vrcholky výhonů pozdních, vysoko rostoucích odrůd rajčat. Stačí ponechat 1-2 listy nad nejvyšším květenstvím a rostliny ožijí.

Za čtvrté - pečujte o trávník

Stejně jako v ostatních teplých měsících i v srpnu je třeba pečovat o trávník, zejména pokud je horký. Pak budete muset zalévat, nejlépe každé odpoledne - tehdy slunce méně hřeje, takže se ke kořenům dostane více vody. Co se týče sekání, nezapomeňte trávník sekat kratší než 6 cm. Tráva této délky se lépe vyrovnává se suchem, nevysychá a vypadá zeleně.

Trávník můžete hnojit i v srpnu, ale pouze podzimními směsmi. Tak budete mít na jaře již krásný trávník. Na dusíkatá hnojiva je již pozdě - pokud je použijete, tráva zimu příliš nepřežije.

Za páté - zasadit, vysadit a vykopat

Srpen je také vhodnou dobou pro úklid záhonů a řešení dalších rostlin, které se na zahradě hojně vyskytují. Sáhněte po zahradní technice a pusťte se do práce!

Vhodné pro dělení a výsadbu jsou např:

  • šeříky,
  • velké, rozrůstající se zlatobýly,
  • kavkazský brome,
  • východní máky,
  • půdopokryvné rostliny: roháče, plazivé duby, fialky, floxy - šišáky a douglasky - kůrovce, stálezelené rostliny, mořské sasanky, oddenkaté kosatce,
  • přerostlé a nízko rostoucí pivoňky (v druhé polovině měsíce).

V srpnu se také vyplatí vysadit poměrně hodně druhů, například:

  • dvouleté rostliny: macešky, sléz, pomněnky, sedmikrásky, zvonky,
  • lilie, sněženky a krokusy (v druhé polovině měsíce),
  • narcisy a šáchorovité rostliny (ke konci měsíce).

Pro některé rostliny je srpen dobou, kdy je třeba je vykopat. Udělejte to pro:

  • cibulky okrasného česneku,
  • cibule šťovíků,
  • ixie.

Zároveň se doporučuje odstraňovat květy z rostlin v průběhu srpna, čímž se prodlouží doba jejich kvetení. Rostliny samozřejmě pravidelně zalévejte a hnojte, odkvetlé květy odstraňte a nahraďte je jiřinami a chryzantémami, které budou těšit oko ještě několik měsíců.

V našem obchodě samozřejmě najdete zahradní vybavení, které k tomu všemu potřebujete. Rádi vám budeme dělat společnost na zahradě!

Zobrazit další položky z Srpen 2023

Doporučené stránky

IdoSell Trusted Reviews
4.69 / 5.00 550 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-10-07
Super obchod
2024-10-02
Maximální spokojenost s kvalitou zboží,cenou i rychlosti doručení.
pixel