Říjen na zahradě aneb jak připravit zahradu na příchod zimy

2023-10-09
Říjen na zahradě aneb jak připravit zahradu na příchod zimy

Říjen je měsíc, kdy sklízíme poslední úrodu a užíváme si krásy podzimu. Je to však také čas, kdy se připravujeme na mrazy, sněžení a chladnější počasí. Jaké kroky můžete podniknout, abyste ochránili svou zahradu před nepřízní počasí? Přečtěte si naše tipy!

Nejdříve k sadu

Co by se mělo v říjnu v sadu dít? Pro začátek by bylo dobré dokončit sklizeň. Vyplatí se sklidit poslední jablka, hrušky, švestky nebo kdoule. Menší a nedozrálé plody mají ještě šanci dozrát, takže je můžete na stromech ponechat - ale nezapomeňte je odvézt před mrazem.

Ovoce utržené ze stromů můžete ihned zpracovat a vyrobit z něj kompoty, marmelády, likéry nebo je usušit v troubě. Pokud chcete ovoce skladovat vcelku, uložte je na chladné a nepříliš suché místo, nejlépe do sklepa. Dbejte však na to, abyste vybírali pouze zdravé a nepoškozené ovoce. Stojí za to využít podzimní úrodu naplno, ale tak, aby neškodila ostatním!

Tím práce v sadu nekončí - říjen je také vhodným obdobím pro péči o stromy. Projděte jejich koruny a pomocí zahradnického nářadí a pomůcek odstraňte napadené větve i zaschlé plody. Posbírejte také ty spadlé a na řezná místa větví naneste hojivý balzám. Na podzim je také vhodné odstranit lapače škůdců a postarat se o hnojení zahrady. Stromy a keře ocení hnůj nebo kompost, ale můžete sáhnout i po hnojivech bez dusíku nebo čedičové moučce. Podzim je ideální dobou pro hnojení - zlepšující látky, které se v tomto období rozdělují, mají čas se rozpustit a pomoci stromům.

Říjen je také vhodnou dobou pro výsadbu, zejména pokud si vyberete rostliny s obnaženými kořeny. Můžete je umístit do půdy, dokud nezačne půda mrznout. Stromy sázejte hlouběji a keře o něco mělčeji. Po výsadbě samozřejmě vydatně zalévejte a dodatečně kropte, což pomůže rostlinám, aby se uchytily, i když jsou teploty nízké. S výsadbou vám samozřejmě pomůže vaše zahradní technika.

Nyní je čas na zeleninu!

Poté, co jste vykonali nezbytnou práci v sadu, je čas pustit se do zeleniny! Sklizeň probíhá v říjnu: zelí, mrkev, ředkvičky a tuřín dozrávají právě teď. Nezapomeňte také na květák a brokolici. Kromě toho je v říjnu vhodný ke sklizni také špenát. Část této zeleniny můžete uskladnit ve sklepě: týká se to především kořenové zeleniny. Cibuli a česneku se bude lépe dařit na sušším místě, například na půdě.

Říjen je měsícem, kdy se připravuje kysané zelí. A je známo, že nejlépe chutná to z vlastní úrody! Před zpracováním ho uložte na tmavé místo a nepříjemný zápach zelí a hořká pachuť kysaného zelí beze stopy zmizí.

Před příchodem mrazů se postarejte také o svou úrodu rajčat. Ještě nezralé plody můžete umístit do teplé místnosti, díky čemuž budou pomalu dozrávat. Zelená však můžete použít i na výrobu lahodných zavařenin!

Po sklizni veškerého ovoce a zeleniny byste měli myslet na úklid záhonů. Listy a stonky můžete posbírat a použít na výrobu kompostu, ale pokud na to nemáte čas, můžete je na záhonech nechat. Stejně účinně pohnojí půdu, samozřejmě za předpokladu, že se nejedná o nemocné exempláře.

Nakonec je vhodné záhony zrýt a půdu pohnojit. S tím vám pomůže zahradnické nářadí a příslušenství. Je vhodná doba pro výsadbu: například na zimní jarní cibuloviny nebo jinou cibulovou zeleninu. Bylinky nemají rády chlad, proto je lepší přesadit je do květináčů. Na jaře si tak budou moci opět najít cestu na vaše záhony!

V neposlední řadě: okrasné rostliny!

Jakmile se postaráme o sad a zeleninovou zahradu, je čas podívat se na květinové záhony. Podzim je vhodnou dobou pro výsev: chrpy, cesmíny nebo měsíčky vyseté v říjnu začnou velmi rychle růst, jakmile jim to počasí dovolí. Nyní je také čas na výsadbu cibulnatých rostlin, které kvetou na jaře: s tím se nevyplatí otálet, dokud půda nezamrzne!

Všechny dvouleté rostliny, jako jsou macešky nebo sléz, je třeba na podzim vydatně zalévat: jsou silně vystaveny vysychajícím větrům. Po prvních mrazech je dobré přikrýt je větvemi nebo agrolátem: snáze přežijí.

Některé cibulnaté rostliny, jako jsou arizema nebo kamásie, lze ponechat v půdě, ale i ty bude třeba přikrýt ochranou proti oteplování. To bohužel neplatí pro rostliny, které nepřezimují v zemi. Do této skupiny patří mj:

  • gladioly,
  • frézie,
  • jiřiny,
  • alpské fialky,
  • tygrované rostliny,
  • tygří palmy.

Po prvních mrazech je nutné odříznout jejich stonky a rostliny vyjmout z půdy. V této fázi je důležitá šetrnost - citlivé cibuloviny se totiž snadno poškodí. Zahradnické nářadí a příslušenství používejte opatrně. Po vyjmutí cibulí z půdy je třeba je důkladně vysušit na dobře větraném, ale ne příliš teplém místě a poté je uložit do truhlíků, přikrýt kůrou nebo pilinami a uchovávat v suché místnosti, kde jim neublíží mráz.

Na přezimování by měly být připraveny také zranitelné keře: růže nebo hortenzie by měly být chráněny násypem zeminy nebo kůry, aby byly rostliny chráněny před mrazem. Starší a zdřevnatělé stonky je však dobré před ochranou seříznout: keře budou na jaře vypadat lépe.

Říjen je také vhodnou dobou pro výsadbu v květinové zahradě. Rostliny v nádobách můžete sázet bez obav, zatímco u opadavých rostlin umístěných mimo nádoby lze výsadbu provést, když opadá listí a půda ještě není zmrzlá. Rostliny s obnaženými kořeny je vhodné před výsadbou pečlivě prohlédnout a odstranit poškozené části a ty již vysazené vydatně zalít.

Doufáme, že vám tento text pomůže při podzimní péči o zahradu. Pořiďte si správné zahradnické vybavení a proveďte výše uvedená opatření a můžete se spolehnout, že se vám všechny vaše rostliny na jaře odvděčí krásným vzhledem a bohatou úrodou.

Zobrazit další položky z Říjen 2023

Doporučené stránky

ruční sběrač kaštanů skládací

ruční sběrač kaštanů skládací

851,00 Kč brutto4255 bod.
zelené škrabky na listí - 2 ks.

zelené škrabky na listí - 2 ks.

188,00 Kč brutto940 bod.
násada lopaty 33 plast černá

násada lopaty 33 plast černá

35,00 Kč brutto175 bod.
zahradnický drát 1,6 mm x 100 m

zahradnický drát 1,6 mm x 100 m

115,00 Kč brutto575 bod.
mini zahradní lopatka 37 cm

mini zahradní lopatka 37 cm

94,00 Kč brutto470 bod.
mini zahradní drápek 32 cm

mini zahradní drápek 32 cm

94,00 Kč brutto470 bod.
IdoSell Trusted Reviews
4.69 / 5.00 490 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-09-16
Jsem spokojena. Rychlé dodání
2024-09-15
Vše bylo včas a v pořádku.
pixel