Prosinec v zahradě - zimní pracovní plán
Zdá se, že v měsíci, kdy začíná kalendářní zima, je možné si od práce venku odpočinout. Nic nemůže být dále od pravdy! Přestože v posledním měsíci roku není mnoho údržbářských prací, na zahradě je stále co dělat. Jaké práce děláme v prosinci? Jak se staráte o zahradu v zimě? Čtěte dále!
Jak vypadá zima na zahradě?
Roční období se v posledních letech trochu prolínají, ale prosinec je stále měsícem, který je spojen s chladem a sněhem. Nízké, až mínusové teploty znamenají, že se toho tehdy na zahradě moc dělat nedá, ale přesto se můžete postarat o rostliny a provést některé ochranné nebo úklidové práce. Na co byste neměli při plánování prosincové zahrady zapomenout?
Začněte s kryty rostlin
Už dlouho si užíváte počasí a ještě jste nestihli vyrobit zimní kryty na rostliny? Nyní je na to poslední čas: nejlépe je to udělat na začátku prosince a bezpodmínečně nutné, když se teplota drží pod nulou. K zakrytí rostlin je nejlepší použít slámu nebo netkanou textilii. Prosinec je také vhodnou dobou pro kopčení růží, kontrolu kopečků na stromech a keřích a přidání mulče na záhony s citlivými keři. Je také vhodná doba pro ochranu zeleninových nebo ovocných záhonů, například s jahodami, před mrazem a sněhem.
V prosinci věnujte čas hnojení záhonů hnojem, pokud jste tak neučinili na podzim. Tenká vrstva hnoje zapravená do půdy zajistí úspěch prvních jarních plodin!
Sloupovité jehličnany je nejlepší v prosinci svázat provázkem, aby je nepoškodil těžký sníh. Již napadaný sníh se vyplatí z výhonů odstranit, pokud je lehký. Pozornost si v prosinci zaslouží také trvalky v nádobách. Umístěte je na odlehlé místo a zastíněte je před nepříznivými povětrnostními podmínkami.
Nezapomeňte na sad!
V prosinci se také vyplatí udělat nějakou práci v sadu. V tuto dobu je nejvhodnější obílit větve a kmeny stromů, abyste je ochránili před praskáním v důsledku rozdílu teplot. K tomuto ošetření je dobré použít vodný roztok vápníku. Mladé ovocné stromky obalte ochrannými páskami, abyste je ochránili před zvěří. Zahrada v zimě láká zvířata, proto se vyplatí stromky před nimi chránit.
U větších stromů je také třeba odstranit plody, neboli mumie, které zůstaly v korunách. Ty mohou na jaře způsobit onemocnění, což si žádný majitel zahrady nepřeje!
V prosinci se již vyplatí myslet na jaro. Je to vhodná doba pro odřezání úlomků výhonů na ovocných rostlinách, které budou na jaře připraveny k roubování. Zdravé výhony (které je třeba podepsat a označit) je třeba uložit do truhlíků s písčitým substrátem a uskladnit například ve sklepě.
A co trávník?
Trávník je část zahrady, která v prosinci nepotřebuje příliš mnoho práce. Jediné, na co je třeba pamatovat, je nepošlapat trávník po sněhové nadílce. Zabráníte tak tomu, aby se na trávníku vytvořila ledová krusta, což vzhledu trávníku neprospívá.
Další prosincové aktivity
Péče o zahradu není všechno. Prosinec je měsícem, kdy je třeba myslet i na její malé obyvatele. Je například vhodná doba začít přikrmovat ptáky, zejména pokud přetrvává sněhová pokrývka nebo teploty klesají pod 0 °C. Nejlepší je sáhnout po speciálních směsích semen připravených pro ptáky nebo zvolit jablka či vepřové sádlo. Co byste ptákům dávat neměli, je sůl: chléb a další potraviny obsahující tuto sloučeninu se pro ně nedoporučují.
Důležité je, že v zimě je také čas na zalévání rostlin v zahradě, zejména jehličnatých a studenozelených. Mnoho druhů má potíže přežít zimu kvůli fyziologickému suchu: Rostliny ztrácejí nejvíce vody během chladných slunečných dnů s větrem.
Pokud přijde zima a napadne sníh, je odklízení sněhu nutností. Buďte na to připraveni a pokud máte velkou zahradu, pořiďte si lopatu na sníh nebo výkonnější zařízení. Důležité je také posypat chodníky nebo cesty: Nepoužívejte běžnou sůl, která je pro rostliny škodlivá. Lepší je použít chlorid hořečnatý nebo starý dobrý písek.
V neposlední řadě je prosinec časem Vánoc, a ty by měly být na zahradě také vidět. Ozdoby si můžete vyrobit z větví vlastních zimostrázových rostlin, ze šišek nebo okrasných travin. Ideálním řešením je samozřejmě sáhnout po blikajících světýlkách - ta dodají každé zahradě krásný lesk a útulnost.
První práce na zahradě po zimě se obvykle dělají až v březnu, ale vyplatí se je dělat po celý rok. V prosinci, kdy je práce o něco méně, vás vybízíme k procházce zimní zahradou a obdivování její krásy. Zmrzlé větve, zasněžené keře nebo dokonce rostliny obalené vlnou vypadají v zimním počasí opravdu krásně. To vše proto, aby na jaře vypadala opravdu skvěle!