Podzimní úklid - co je třeba udělat před zimou

2022-10-14
Podzimní úklid - co je třeba udělat před zimou

Podzimní úklid zahrady může zabrat spoustu času, ale je nezbytné ho provést před blížící se zimou. Před příchodem prvních mrazů je důležité řádně připravit zahradu na zimu. Jaké práce je třeba na zahradě provést před zimou? Jak na podzim uklízíte zahradu? Máme odpovědi!

Pokud máte zahradu, podzimní úklid si rozhodně nenechte ujít! Pokud chcete, aby vaše rostliny přečkaly zimu v dobré kondici, musíte zajistit, aby byly během nízkých teplot dobře chráněny. Stromy, trávník a zahradní infrastruktura, jako je nábytek a altány, musí být také řádně připraveny. Před koncem sezóny odstraňte spadané suché listí a ořežte větve stromů a keřů. Důležitým krokem je také zakrytí citlivých rostlin před mrazem a sekání trávníku. V tomto článku najdete tipy, na co si dát pozor při úpravě zahrady na zimu.

Podzimní úklid - začněte s trávníkem

Na podzim sekejte trávník méně často a výše než v létě - stačí dvě seče v říjnu, protože tráva už tolik neroste. Poslední seč bychom měli provést na přelomu října a listopadu. Trávník je také vhodné provzdušnit, protože po letní sezóně je třeba trávník provzdušnit pomocí provzdušňovače. Při úklidu trávníku před zimou odstraňte spadané listí, větvičky, odumřelé části rostlin a mechy. Listí z trávníku můžete odstranit hráběmi - nejlépe se k tomu hodí lehké plastové nebo kovové vějířové hrábě. Velmi užitečný je také zahradní vysavač s funkcí foukání, který práci výrazně urychlí. Shrabané listí můžete použít na kompost (o tom, jak si vyrobit domácí kompostér, jsme psali zde) nebo ho můžete zabalit do pytlů a zlikvidovat.

Do listy najważniejszych prac podczas jesiennych porządków zaliczamy:

  1. Usunięcie suchych, opadłych liści z trawnika.
  2. Skoszenie trawy na koniec października/początek listopada.
  3. Zabezpieczenie delikatnych roślin przy pomocy włókniny.
  4. Podlanie roślin przed nadejściem pierwszych przymrozków.
  5. Obwiązanie sznurkiem rozłożystych krzewów tak, by nie połamał ich śnieg.
  6. Przycięcie suchych i obumarłych gałęzi.
  7. Przykrycie korzeni korą lub gałęziami.
  8. Schowanie mebli ogrodowych do budynku.
  9. Zabezpieczenie altany ogrodowej przy pomocy lakierobejcy.
  10. Dokładne oczyszczenie i schowanie narzędzi ogrodowych.

Podzimní úklid - čas na záhony

Záhony s jednoletými rostlinami potřebují podzimní úklid. Ze záhonu je třeba odstranit zbytky vzrostlých jednoletých rostlin a veškerý plevel. Záhon by měl být pohnojen kompostem nebo hnojem - pokud nemáte ani jedno z toho, můžete použít umělá hnojiva. Před zimou by měly být záhony důkladně posekány a půda ponechána v takzvaném "hrubém" stavu. Podzimní práce na záhonech trvalek vypadají jinak. Zde je třeba seříznout a odstranit uschlé nadzemní části trvalek, ale ponechat to, co může zahradu zdobit i v zimě, například uschlá květenství nebo plodenství. Odstraňte a spalte všechny části rostlin, které vykazují známky onemocnění, a shrabte ze záhonu spadané listí. Při úklidu zahrady před zimou nezapomeňte před prvními mrazy důkladně zalít dvouleté rostliny a stálezelené listnaté a jehličnaté keře. Tím se zajistí, že rostliny budou mít dostatek půdní vláhy a v zimě, když půda nezamrzne, budou moci čerpat vodu z půdy.

Prořezávání stromů a keřů během podzimních prací

Podzimní prořezávání stromů a keřů není vždy nutné. Pokud však zjistíte, že je to potřeba, je nejlepší provést tuto práci na začátku podzimu, kdy je na stromech a keřích ještě listí. Tím se vyhnete řezání zdravých větví. Tenké větve lze snadno stříhat zahradnickými nůžkami, silnější větve je lepší řezat zahradní pilkou. Odřezané výhonky a větve dobře rozdrťte drtičem větví a použijte je na kompost.

Nezapomeňte své rostliny chránit před mrazem

Před příchodem zimy a prvních teplot pod bodem mrazu je třeba rostliny citlivé na mráz dostatečně chránit. To neznamená, že je musíte přikrýt již během prvních chladných dnů - je dobré nechat rostliny zvyknout si na nižší teploty. Jakmile se objeví první mrazy, je vhodné rostliny přikrýt a k tomuto účelu je ideální zemědělská rouno. Přezrálé sezónní rostliny v květináčích nebo truhlících je třeba vyjmout z nádob a zeminu pod nimi rozprostřít na záhony. Poté se květináče vyčistí, vysuší a přemístí do místnosti, kde budou uskladněny na zimu.

Pokud máte jezírko, měli byste pamatovat i na jeho přípravu na zimu. Vodní rostliny, které nemohou přezimovat venku, by se měly přesunout do interiéru. Umístěte nad vodní hladinu síť, abyste zabránili pádu listí ze stromů do vody.

Zobrazit další položky z Říjen 2022

Doporučené stránky

rolnická hladká srp 235 mm

rolnická hladká srp 235 mm

178,00 Kč brutto890 bod.
ohnuté vidlice čtyřzubé

ohnuté vidlice čtyřzubé

167,00 Kč brutto835 bod.
ROVNÝ BAGR S VIDLEMI 121 CM

ROVNÝ BAGR S VIDLEMI 121 CM

241,00 Kč brutto1205 bod.
ruční rozrývač trávníku 153 cm

ruční rozrývač trávníku 153 cm

278,00 Kč brutto1390 bod.
MOTYČKA ROVNÁ S VIDLEMI 136 CM

MOTYČKA ROVNÁ S VIDLEMI 136 CM

224,00 Kč brutto1120 bod.
nastavitelné kovové hrábě 20-56 cm

nastavitelné kovové hrábě 20-56 cm

282,00 Kč brutto1410 bod.
nastavitelné kovové hrábě 19-64 cm

nastavitelné kovové hrábě 19-64 cm

259,00 Kč brutto1295 bod.
IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-14
Spolehlivá a pečlivá firma,která se opravdu stará o zákazníky. Josef Marek
2024-06-10
Výrobek je skvělý(náš rotvík má sílu jako bejk,ale udrží ho to.
pixel