Odplevelení trávníku - čím a kdy trávník odplevelit?

2023-05-26
Odplevelení trávníku - čím a kdy trávník odplevelit?

Krásný a hladký trávník je chloubou každého majitele domu. Jeho dosažení však vyžaduje tvrdou práci, která zahrnuje nejen vyrovnání povrchu nebo sekání, ale také odstranění nežádoucích rostlin z trávníku. Kdy byste měli trávník odplevelit? Jaké přípravky byste měli použít? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím textu. Čtěte dále!

Co je to pletí trávníku?

Na úvod jednoduché vysvětlení, co to vůbec je ošetření trávníku. Odplevelení není nic jiného než odstranění plevele. Tento proces lze provádět několika způsoby:

- ručně,
- mechanicky,
- chemicky.

Stojí za to si také odpovědět na otázku, kdy trávník odplevelit. Nejvhodnější dobou je určitě pozdní jaro nebo začátek podzimu, protože tehdy plevel aktivně roste, je dobře viditelný a nejsnáze se odstraňuje. Než se do toho pustíte, doporučujeme řádnou přípravu. Nejedná se však o nic náročného - stačí dva týdny před plánovaným pletím použít trávníkové hnojivo.

Ruční pletí mladého trávníku

Začněme s ručním, klasickým odstraňováním plevele. To bude dobře fungovat na malé ploše s jednotlivými rostlinami v počátečních fázích růstu. Odplevelování je nejlepší provádět, když je půda vlhká, tj. po dešti: plevel se pak lépe vytahuje za kořeny. Větší, rozrůstající se rostliny lze odstranit motyčkou.

Mechanické pletí

Na větších a velmi zaplevelených plochách bude lépe fungovat mechanické odplevelování, tj. pomocí speciálního zařízení. Pokud se plevel vymkne kontrole, bude jeho ruční odstraňování opravdu časově náročné. V tomto případě je lepší použít vertikutátor. Toto zařízení vertikuluje trávník, vertikálně jej rozřezává, provzdušňuje a odstraňuje plevel nebo mech.

Vertikutátory se vyrábějí v elektrické i ruční verzi - ruční vertikutátor jistě dosáhne požadovaného účinku a provzdušnění půdy a odstranění plevele zabere mnohem méně času než ruční vykopávání rostlin jednu po druhé.

Chemické hubení plevele v trávníku

Nakonec nám zbývá použití chemických prostředků. Ne každému se do toho chce, ale pokud se pro to rozhodnete, volte selektivní herbicidy. Proč je používat, když plánujete trávník odplevelit? Tyto přípravky narušují životní procesy plevelů, ale měli byste vědět, že celý proces může trvat až několik měsíců. Jeho účinnost závisí na povětrnostních podmínkách a nejlepších výsledků dosáhnete při teplé, vlhké půdě a mírných teplotách. Před aplikací chemických přípravků posilněte trávník speciálním hnojivem a nesekejte trávu bezprostředně před postřikem. Tyto činnosti podpoří působení herbicidů.

Jsme si jisti, že díky našemu textu budete o odstraňování plevele vědět více a vyberete si metodu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám a možnostem. Odplevelení mladého trávníku je nezbytné k tomu, abyste se mohli těšit z krásné zahrady, a příslušenství k tomu najdete v našem obchodě. Přijďte si k nám nakoupit!

Zobrazit další položky z Květen 2023

Doporučené stránky

IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-03
Až na delší dodací lhůtu vše v pohodě.
2024-06-02
Rychla bezproblemova dodavka
pixel