Koupě stavebního pozemku - na co si dát pozor?

2022-11-14
Koupě stavebního pozemku - na co si dát pozor?

Koupě stavebního pozemku je zásadním krokem. Výběr správného místa pro umístění vašeho vysněného domu by měl být dobře promyšlený. Co stojí za zvážení při výběru pozemku? Co stojí za analýzu kromě lokality, ceny a velikosti?

Koupě pozemku - na co je třeba pamatovat?

Sníte o vlastním bydlení? Pak jistě tušíte, jak důležitá je jeho poloha. Každý člověk a každá rodina je jiná a má jiné potřeby a požadavky, takže výběr pozemku by měl být co nejvíce přizpůsoben vašim potřebám.

Než se pustíte do plánování staveniště, nezapomeňte věnovat pozornost několika klíčovým bodům.

Co zkontrolovat před koupí stavebního pozemku?


Ověřování pozemku byste měli začít kontrolou katastru nemovitostí. Jejich analýza je bezplatná, ale je třeba se ujistit, že pozemek má vyřešeny všechny právní, vlastnické a finanční otázky.

Na co si dát pozor při koupi pozemku? Před koupí pozemku, o který máte zájem, je nutné znát nejdůležitější informace:

  • kdo je vlastníkem pozemku,
  • zda je pozemek zatížen nějakými věcnými břemeny, například věcnými břemeny s věcnými břemeny nebo jinými věcnými právy,
  • zda je pozemek zastaven.

S těmito informacemi si kočku v pytli nekoupíte. Veškeré informace můžete získat pohodlně z pohodlí domova - stačí navštívit internetové stránky ministerstva spravedlnosti.

Co je třeba zkontrolovat před koupí stavebního pozemku na obecním úřadě?

Dalším krokem, který je třeba učinit před koupí pozemku, je navštívit místní úřad, pod který spadá vámi vybraný pozemek. Tam si můžete prohlédnout místní územní plán, abyste zjistili, jaké jsou podmínky rozvoje pro vámi vybraný prostor. Tuto informaci si můžete ověřit i na dálku, protože některé obce zpřístupňují své plány online.

Může se stát, že oblast, kde se nachází váš potenciální pozemek, ještě nemá územní plán. V takovém případě je třeba požádat obecní úřad o zvláštní žádost, na jejímž základě vám budou vydány podmínky rozvoje.

Když vám obec oznámí, že vámi vybraný pozemek je určen pro rodinné bydlení, můžete se pustit do jeho koupě. Než se však rozhodnete, ujistěte se, že znáte přesnou rozlohu pozemku, jeho tvar, zda je zastavěný nebo zda jsou na něm stromy. S tím byste měli počítat i při plánování rozvržení zahrady - zalesněnou plochu bude nutné předem rozkopat lopatou. Všechny tyto informace je třeba získat ještě před koupí, protože jen tak budete vědět, zda se na pozemek vejde stavba, kterou jste si vysnili. Teprve po důkladné analýze pozemku architektem si můžete být jisti, že na něm může stát dům podle vašich představ.

Na co se zaměřit při koupi pozemku - tvar, poloha a okolí

Zkontrolovali jste katastr nemovitostí a velikost a tvar pozemku? Další věcí, kterou je třeba analyzovat, je tvar jeho prostoru. Bude tedy nutné analyzovat terén, polohu vašeho budoucího pozemku vzhledem ke světovým stranám a ujistit se, že k němu vede přístupová cesta. Důležitá je také půda na pozemku, zejména její únosnost a propustnost. Tyto informace můžete získat z geodetických map, které jsou k dispozici na geodetických odděleních obcí nebo v okresních střediscích geodetické a kartografické dokumentace.

Je velmi důležité ověřit, zda se váš budoucí dům nachází v oblasti s ochranou přírody nebo s přírodními omezeními. Ty musí být přísně dodržovány.

Další důležitou otázkou je okolí pozemku. Než se rozhodnete koupit stavební pozemek, zjistěte, co se nachází v jeho okolí. Možná se v jeho blízkosti nacházejí objekty, které nemusí nutně přispívat k pohodlí vašeho domova, jako jsou rychlostní komunikace, továrny nebo hlučné čtvrti? Je lepší si to ověřit před rozhodnutím o koupi, než to zjišťovat až v době, kdy už stavíte své vysněné čtyři rohy.  

Záležitosti územního rozvoje

Před koupí pozemku je důležité zkontrolovat stav pozemkové úpravy. Co to znamená? Musíte se ujistit, že v oblasti jsou k dispozici inženýrské sítě nezbytné pro pohodlné bydlení, tj. voda, elektřina a kanalizace. Nezapomeňte si ověřit, zda přes vybraný pozemek nevedou inženýrské sítě, které mohou část pozemku vyloučit ze zástavby.

I když je pozemek nejkrásnější na světě, neznamená to, že je vhodný pro stavbu. Přivedení nebo příprava inženýrských sítí, zejména v lokalitě vzdálené od ostatních staveb, může být velkým problémem a nákladem, který se ne vždy vyplatí. V rámci inženýrských sítí se vyplatí zkontrolovat také přístupové cesty, zejména zpevněné - ty se budou při stavbě jistě hodit.

Nákup stavebního pozemku - náklady

Koupě stavebního pozemku je obvykle velkým nákladem, ale co člověk neudělá pro to, aby si splnil své sny? Koneckonců je to místo, kde se bude odehrávat váš budoucí život. Náklady na koupi stavebního pozemku se mohou lišit - je těžké uvést byť jen příklad. Vše záleží na lokalitě, velikosti, infrastruktuře... Věříme, že najdete pozemek s ideálním poměrem mezi lokalitou a cenou!

Zbývá tedy začít hledat! Držíme vám palce, aby pozemek, který si vyberete, splnil všechna vaše očekávání. Jsme si jisti, že se vám podaří najít a koupit pozemek vašich snů!

Zobrazit další položky z Listopad 2022

Doporučené stránky

IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-09
Rychlost dodání
2024-05-30
kvalitní produkt, rychlé dodání
pixel