Jaké zavařeniny se vyplatí připravit na zimu? Přečtěte si naše tipy!
Nic vás nepotěší víc, než když uprostřed zimy otevřete sklenici vlastního džemu! Sezónní ovoce a zelenina samozřejmě nejlépe chutnají čerstvé, ale vyplatí se z nich připravit zavařeniny, abyste si jejich chuť vychutnali i na podzim a v zimě. Jak zpracováváte ovoce a zeleninu z vlastní zahrady a co byste měli vědět o zavařování?
ABC zavařování
Na začátek vám přinášíme několik užitečných rad, jak zavařovat ovoce a zeleninu. Především je dobré je vyrábět v době, kdy jsou k dispozici sezónní produkty. Většinu oblíbeného ovoce a zeleniny lze koupit po celý rok, ale právě v době, kdy jsou nejvíce k dispozici, jsou nejchutnější a nejlevnější.
Při přípravě zavařenin je třeba počítat s náklady. I když máte spoustu vlastního ovoce a zeleniny, pro přípravu zavařenin nebo kompotů je třeba mít je kde skladovat a zásobit se sklenicemi, víčky, náhradními díly... Nejúspornějším řešením je použít dříve použité a vyprázdněné sklenice - pak odpadá jeden výdaj!
Zelenina a ovoce se začínají nakládat v červnu a končí v listopadu, takže to trvá opravdu dlouho - záleží na tom, co právě dozrává. Pak sklidíte ze záhonů nebo nakoupíte na trhu a... je čas na zavařování! Kdy je nejlepší začít?
- Okurky můžete připravovat po celou sezónu: nakládané, maloslané nebo s přísadami.
- V červnu začněte s jahodami - tehdy začíná sezóna těchto plodů. Můžete z nich připravit kompoty a džemy.
- V červenci začíná sezóna třešní a višní, které jsou senzační na marmelády nebo likéry. V tomto měsíci můžete také připravit džem z lesních plodů nebo meruněk, stejně jako zavařeniny ze zelených fazolek a cuket. Pokud máte rádi houby, v červenci se objevují také lišky.
- Srpen je měsícem triumfu malin. Určitě z nich připravte šťávu, likér nebo džem. Srpen je také časem hrušek a jablek.
- Konec srpna a začátek září je ten správný čas na zavařování rajčat. Tehdy jsou nejlevnější a nejsladší, takže jsou ideální do protlaků nebo salátů.
- V září hrušky a jablka ještě dozrávají a jsou ideální pro výrobu pyré nebo zavařování. V sezóně jsou také houby, které lze zavařovat nebo sušit. V září také dozrávají papriky.
- V říjnu ještě dozrávají hrušky, jablka a houby, ale začíná také sezóna dýní a kdoulí.
Už víte, ve kterých měsících zpracovávat které ovoce a zeleninu, takže je čas přejít ke konkrétním řešením!
Okurky - čisté zdraví!
Nakládaná zelenina má vynikající vliv na naše střeva a díky obsahu kyseliny mléčné je označována za přírodní probiotikum - dokáže působit proti infekcím a zrychlit metabolismus.
Nakládat lze téměř cokoli, přičemž nejvhodnější pro tento proces je ovoce a zelenina s vysokým obsahem cukru a vody. Určitě vyzkoušejte nejen tradiční kysané zelí a okurky, ale také rajčata, červenou řepu, cukety, citrony a švestky. Neomezujte se však - nakládat můžete prakticky všechno ovoce a zeleninu!
Saláty, nakládaná zelenina a hotová jídla
Nakládání není jediným způsobem využití zeleniny. Zavařovat můžete i jinými způsoby: od přípravy zeleniny v octové marinádě až po saláty z několika ingrediencí nebo dokonce hotové pokrmy, které můžete později v případě potřeby jednoduše ohřát. Určitě vyzkoušejte salát z paprik a cuket v octovém nálevu nebo marinovanou dýni v marinádě, a pokud si raději děláte zásoby obědů na zimu, dobrým krokem bude udělat si zásobu uzenin. To je samozřejmě jen několik příkladů, protože jste omezeni pouze svou fantazií a chutí - vaší i zbytku domácnosti.
Kompoty, džemy a další sladké zásoby
Zavařeniny se samozřejmě vyrábějí také sladké. Zdaleka nejčastěji se připravují džemy, zejména z malin nebo jahod. Ze švestek se připravuje výborný džem a kompoty můžete připravit z třešní nebo hrušek. Pro chladné zimní večery se bude hodit i zásoba likérů: vyplatí se takto zpracovat maliny, třešně, černý rybíz, ale i angrešt nebo jahody.
Dobrým způsobem zpracování jablek je výroba jablečného pyré, které je ideální nejen na jablečný koláč, ale také na palačinky a další sladké pokrmy. Jeho výroba je velmi snadná a pomůže vám zužitkovat ovoce z vaší zahrady a vychutnat si jeho chuť i v zimních měsících.
Přípravky z hub
Houby se hodí i na vánoční hostiny (a nejen na ně!). Zpracovávejte je na podzim - tehdy jsou nejdostupnější. Nezapomeňte nakupovat houby pouze z důvěryhodných zdrojů, a pokud se vydáte na houby sami, používejte pouze určité druhy.
Mezi nejoblíbenější houbové zavařeniny patří určitě houby v octě, které jsou velmi jednoduché a rychlé na přípravu, ale pokud se vám tato možnost nezamlouvá, zkuste svou úrodu usušit. Budou se vám hodit do vánočních knedlíků, bigosu nebo polévek.
Výroba zavařenin je sice časově náročná, ale rozhodně se vyplatí. Výrobou džemů, kompotů a salátů využijete svou úrodu na maximum a zajistíte celé rodině zásobu chutného ovoce a zeleniny po celý rok.