Jaké rostliny vyséváme, sázíme a množíme v srpnu?

2022-08-22
Jaké rostliny vyséváme, sázíme a množíme v srpnu?

Srpen je na zahradě časem odpočinku a sklizně, ale to neznamená, že se nemusíte věnovat zahradnické práci! Léto se neodvratně blíží ke konci a některé rostliny potřebují váš zásah právě teď. Ne každý to ví, ale stále můžete sít, sázet a množit. Zajímá vás, kterých rostlin se to týká? Čtěte dál!

Co lze zasít v srpnu?

Na konci léta můžete úspěšně zasít zeleninu, která se bude sklízet na podzim. Těch je několik a patří mezi ně především rostliny, které rostou relativně rychle, tj: 

 • kopr,
 • řeřicha,
 • ředkvičky,
 • špenát,
 • zelí mizuna,
 • jehněčí salát,
 • raketa.

Potřebujete další tipy? Najdete je níže!

Co zasít v srpnu? První polovina měsíce

Chcete-li sklízet před zimou, musíte si pospíšit. Do nakypřené půdy můžete zasít například kopr. Nejlépe v první polovině měsíce, kdy je třeba věnovat zvýšenou pozornost postřiku, aby semena stihla vyklíčit a dozrát pro sklizeň před prvními mrazíky.

Jakou zeleninu lze vysévat v srpnu? Nyní je vhodná doba pro řeřichu: ne každý ví, že řeřicha roste na záhoně déle než řeřicha vysetá v místnosti, a navíc je zahradní řeřicha mnohem chutnější! V případě řeřichy je také lepší vysévat v první polovině měsíce. To rostlinu ochrání před chladnými nocemi.

Začátek srpna je také vhodnou dobou pro výsev špenátu pro podzimní sklizeň. Pokud to stihnete před polovinou měsíce, můžete počítat s čerstvým špenátem na přelomu září a října. Nebojte se vysévat špenát pozdě - této rostlině se daří i během mrazů a rozhodně roste lépe než při pěstování na jaře.

V případě potřeby můžete hnojivo připravit i v srpnu. Co můžete zasít v srpnu jako hnojivo? Například facélie, která je vynikající jako zelený kompost po letnicích a zelenině. Tato rostlina roste velmi rychle, takže ji určitě stihnete před příchodem zimy ostříhat a vykopat.

Je také dobré vložit do půdy scorzoneru, abyste z ní v následujícím roce získali kořeny. Hadinec můžete vysévat ve druhém nebo třetím srpnovém týdnu, ale nezapomeňte rostlinu zalévat: ke svému růstu potřebuje hodně vody.

Co zasít v srpnu? Druhá polovina měsíce 

Druhá polovina srpna je také vhodnou dobou pro setí plodin. Kterou zeleninu lze vysévat v srpnu? Zelí Mizuna můžete vysévat i na začátku září: určitě stihnete sklidit, protože velmi rychle plodí. Nejinak je tomu i u polníčku - lze jej úspěšně vysévat po celý srpen. Rostlině nevadí mrazy, takže můžete sklízet čerstvé listy i v zimě. Jehněčí salát má více výhod: snadno se sám šíří, takže pokud ho vysejete, je velmi pravděpodobné, že budete mít dobrou úrodu i v následujícím roce.

Další rostlinou, která miluje pozdní výsev, je rukola, známá také jako roketa. Lze ji vysévat po celý měsíc a opakováním výsevu jednou týdně lze získat stálou úrodu, protože rukola plodí opravdu rychle. U ředkviček tomu není jinak, ale pro výsev v srpnu je nejlepší zvolit pozdní odrůdy, abyste dosáhli nejlepších výnosů v tomto ročním období.

Co sázet v srpnu?  

Už víme, jaké rostliny lze koncem léta vysévat, takže se nyní můžeme zaměřit na výsadbu. Stromy a keře můžete bez obav vysazovat i v srpnu, ale ty, které jsou pěstovány v nádobách. Aby rostliny dobře prospívaly, je dobré sázet v zamračených dnech a po dešti. Pro výsadbu je nejvhodnější pozdní odpoledne nebo časné ráno. Nezapomeňte rostliny ihned po výsadbě vydatně zalít! Nejlépe se o to postaráme v následujících dnech.

Srpen je také vhodnou dobou pro výsadbu dvouletých rostlin. Co sázet v srpnu? Při výsadbě budou nejšťastnější slézy, sedmikrásky, macešky, zahradní zvonky a pěnišníky, které vykvetou později v roce. Výše zmíněné rostliny můžete sázet po celý měsíc, zatímco na konci srpna můžete vysadit šáchorovité rostliny a narcisy.

A co sazenice?

Protože je možné v srpnu vysévat nové rostliny, je stejně dobré některé z nich rozmnožit do semeníků. Trvalky se nejvíce těší na srpnové sazenice. Co vysadit v srpnu?

 • Pivoňky: Srpen je nejvhodnější dobou pro jejich výsadbu. Nezapomeňte však dělit pouze několik let staré rostliny - příliš mladé se nemusí ujmout.
 • Snapdragony: Pokud špatně kvetou, můžete je dělit i každý rok, ale pokud se dobře vyvíjejí, stačí to udělat jednou za tři roky.
 • Pěnišník: Hlízy lze rozdělit a vysadit v srpnu. Ještě ten samý rok stihnou vykvést!
 • Větší zlatobýl, šeřík, mák a půdopokryvné rostliny lze libovolně dělit a vysazovat.
 • Vodní rostliny je nejlépe vysazovat za zamračených dnů, aby nevyschly.

Srpen je měsíc, kdy je na zahradě stále co dělat, a pokud se vám podaří vysadit správné plodiny, může být i co sklízet. Držíme vám palce, aby se vám to podařilo a úroda byla bohatá!

Zobrazit další položky z Srpen 2022
IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-17
Vše v naprostém pořádku!
2024-06-03
Až na delší dodací lhůtu vše v pohodě.
pixel