Jak vyrobit kompost - praktické rady
Máte zahradu nebo velkou terasu? Pěstujete domácí zeleninu nebo pěstujete květiny? Pak jistě víte, že nejlepším hnojivem je kompost, dokonce nazývaný ideálním hnojivem. Možná ale nevíte, že si takové hnojivo můžete vyrobit sami ze zahradního a organického odpadu. Potřebujete jen domácí kompostér!
Kompostování - co obnáší?
Co je to vlastně kompostování a jak vzniká kompost? Obecná definice říká, že kompostování je proces rozkladu organického odpadu mikroorganismy, především bakteriemi a živočichy (hlísticemi). Tento proces řídíte vy, zahradníci, a aby probíhal rychleji, musíte organismům rozkládajícím biomasu poskytnout co nejlepší podmínky pro růst. Pro kompostování je tedy nutné:
- voda,
- uhlík,
- dusíku a kyslíku ze vzduchu.
Bez těchto prvků samozřejmě kompostování probíhá také, ale mnohem pomaleji.
Zahradní kompostér - co to je?
Nyní, když víme, o čem kompostování je, je čas na stručné vysvětlení, co je to zahradní kompostér. Zřídit si ho může každý - stačí mít na terase nebo na zahradě trochu místa, nejlépe na stinném místě v nějakém skrytém koutě, aby nebyl příliš nápadný. Můžete ho osázet keři, obklopit rostlinami nebo zakrýt květináči.
Domácí kompostér lze sestavit několika způsoby. Na terasách v bytech se nejlépe osvědčí speciální kompostér (plastový kompostér), ale lze jej použít i na zahradách. Toto řešení je poměrně diskrétní a omezuje nepříjemný zápach, takže se rozhodně vyplatí zvolit ho ve městě.
Dalším způsobem, jak si pořídit zahradní kompostér, je jednoduše navršit a shrabat hromadu zeminy nebo vykopat jámu, která se zakryje větvemi. Jedná se také o diskrétní řešení téměř bez dalších nákladů.
Je také dobré si sami připravit dřevěný kompostér, který bude velikostně odpovídat vašim individuálním potřebám. Poté se vyrobí dřevěná bedna, která je pro tuto úlohu ideální, protože zajišťuje dobrou cirkulaci vzduchu.
Domácí kompostér - co v něm můžeme kompostovat?
Domácí kompostér, ať už plastový nebo dřevěný, je skvělou domácí výrobnou hnojiva a recyklátorem organického odpadu. Co v něm ale můžete kompostovat? Můžete je dát do kompostéru:
- podzimní listí,
- posekaná tráva,
- seno,
- květy, řezané rostliny,
- piliny,
- kuchyňský organický odpad: zbytky ovoce a zeleniny, biologicky rozložitelné čajové sáčky.
Nemá například cenu kompostovat plevel - jeho semena můžete spolu s kompostem roznést po celé zahradě, což jen napomůže jeho šíření.
Jak se staví kompostér?
Chcete si sami postavit dřevěný kompostér? Je to velmi jednoduché! Stačí se vybavit několika užitečnými předměty. Nejdůležitější bude samozřejmě dřevo. Můžete použít zbytky prken nebo jiný druh odpadu po renovaci, ale stejně dobře poslouží i nové kusy dřeva. K tomu poslouží i paleta!
Krok 1
Připravte si dřevo, hřebíky, kladivo, brusku a prostředek na ochranu dřeva.
Krok 2
Očistěte desky od zbytků barvy nebo jiných nečistot, zbruste je a ochraňte je tmelem.
Krok 3
Uspořádejte desky nebo palety do obdélníkového tvaru o velikosti, která vyhovuje vašim potřebám. Složte je na hromadu a vytvořte odpovídající stěny. Dno kompostéru můžete také vyložit nebo vyložit síťovinou, ale není to nutné.
Krok 4
Začněte kompostovat!
Jak vidíte, vytvořit si vlastní kompostovací koutek je docela jednoduché! Jak ji ale správně používat?
Jak kompostovat?
Už víme, jak kompostér vypadá, jak ho postavit a co v něm lze zpracovávat, nyní je otázkou, jak správně kompostovat. Důležité je pořadí vrstev - nejlépe je začít tou spíše volnější. K tomu jsou vhodné silné větve, aby se ke kompostu dostával vzduch ze všech stran. Dalším krokem by měla být vrstva okyselené rašeliny, na kterou již lze odpad uložit. Je důležité je nakrájet, takže slupky zeleniny nebo ovoce by měly být nakrájeny nadrobno. Díky tomu rychleji zkvasí a přemění se na hnojivo. Vrstvy lze podle potřeby dále vrstvit ve stejném pořadí.
Do hotového kompostéru je dobré přidat část již hotového kompostu od sousedů, aby se proces urychlil. Plastový kompostér na balkoně nebo terase musí být vybaven obyvateli, tj. žížalami, které urychlí přeměnu odpadu na kompost. Občasné promíchání hnoje jistě také pomůže, protože díky čerstvému vzduchu se procesy urychlí. Naopak na zimu se vyplatí zahradní kompostér přikrýt vrstvou listí a větví.
Teď už víte o kompostování vše! Znáte odpovědi na otázky, jak vyrobit kompostér, co v něm lze zpracovávat a jak na to. Můžete začít přeměňovat odpad z domácnosti a zahrady na životodárný kompost pro vaše rostliny. Nečekejte a začněte ještě dnes!