Jak vyčistit krb? Doporučujeme

2023-11-16
Jak vyčistit krb? Doporučujeme

Podzimní a zimní večery jsou obzvláště příznivé pro časté používání krbu. Dlouhé, chladné a tmavé dny jsou díky němu mnohem příjemnější. Aby se však odpočinek u krbu stal skutečným potěšením, je nutné jej pravidelně čistit. V tomto článku vám poradíme, jak to udělat rychle a efektivně.

Proč je důležité krb čistit?

Krb je praktickým a působivým řešením pro domácnost, ale je třeba o něj pečovat. Pouze pravidelně čištěný krb bude pro domácnost bezpečný a účinný: škodliviny, které produkuje, mohou být nebezpečné. Saze a dehet, které v něm zůstávají, mohou vést k jeho zanesení a nakonec i k požáru. Vnitřní čištění krbu je důležité i z hlediska úspory peněz: znečištěný krb pracuje méně efektivně a spotřebuje více paliva.

Čištění by se proto mělo provádět pravidelně. Jak často? Hodně záleží na druhu paliva, na tom, jak často se krb používá, a na materiálech, z nichž je vyroben. Jak tedy čistit komín? Podle polských zákonů by se nečistoty z komína měly odstraňovat nejméně čtyřikrát ročně a jednou ročně by se měla zkontrolovat průchodnost kouřovodu, který odvádí kouř. Tuto službu musí provést odborník před začátkem topné sezóny, ale je vhodné ji nechat provést i během sezóny, například jednou za čtvrt roku. Saze a dehet z krbových kamen můžete odstranit sami, například jednou týdně, pokud krb používáte velmi často.

Příprava krbu na čištění před topnou sezónou je také vhodnou dobou pro jeho kontrolu. V případě jakýchkoli závad nebo netěsností budete moci včas reagovat, než zima definitivně nastoupí.

Čištění sazí z krbu - co potřebujete mít po ruce?

Čištění krbu lze provést rychle a efektivně, pokud máte správné příslušenství. Které nástroje se vám budou hodit?

  • Kartáč na krb,
  • Lopatka na popel,
  • pytel na popel,
  • ochranné rukavice.

Pomocí kartáče provedete čištění vnitřku krbu a snadno odstraníte veškeré nečistoty od popela, sazí nebo dehtu. Lopatkou samozřejmě odstraníte popel, zatímco do pytle na popel bezpečně uložíte zbytky dřeva. Rukavice samozřejmě ochrání vaše ruce před nečistotami.

Jak vyčistit komín a krb?

Čištění je dobré začít odstraněním nečistot z vnitřku krbu. Ujistěte se, že oheň byl uhašen, teplota v krbu klesla a je bezpečné pokračovat. Před zahájením práce se ujistěte, že jste odstranili veškeré zbytky dřeva nebo palivového dříví. Další kroky budou záviset na tom, jaký typ krbu máte.

Elektrický krb je model, který neprodukuje saze ani kouř. Pokud se pro něj rozhodnete, nebudete muset odstraňovat nečistoty. Maximálně se vyplatí jej čas od času vysát.

Mramorový krb je také relativně bezproblémový. Obvykle jej stačí umýt teplou vodou a prostředkem na mytí nádobí. Dobré je také používat k tomu určené čisticí nebo leštící prostředky: ty udrží mramor v dobrém stavu mnohem déle.

Krby s vodním pláštěm nebo litinové krby jsou rozhodně náročnější. Ty první je vhodné čistit nejlépe speciálním kartáčem, který si poradí s případnými usazeninami. Tím to však nekončí - v případě krbu s vodním pláštěm je důležité také denně vysypávat popelník, aby spotřebič déle vydržel.

V případě litinového krbu je nejlepší použít drátěný kartáč, který rychle odstraní vzniklé nečistoty. Na čištění je však třeba vynaložit určité úsilí!

Nejen čištění, ale také prevence znečištění

Bez ohledu na typ krbu je dobré jej po čištění konzervovat. Nejlepší je používat k tomu určené čisticí a údržbové prostředky. Totéž platí pro krbová skla - tyto prvky jsou obzvláště náchylné k znečištění a vyžadují speciální ochranu. K čištění skla nezapomeňte použít speciální tekutinu nebo pěnu, uzpůsobenou k čištění mastných nečistot. Můžete také použít navlhčené noviny namočené v popelu. Funguje to překvapivě dobře! Nezapomeňte sklo také chránit - nebude se pak tak rychle špinit.

Nejproblematičtější skvrny způsobují saze. To však neznamená, že je nelze odstranit! Poradí si s ní speciální přípravky, ale existují i způsoby, jak usazeniny odstranit. Jak na to? Použitím dobře vysušeného dřeva, které produkuje méně sazí, a přidáním speciálních katalyzátorů do ohně, které snižují tvorbu sazí. Díky nim bude odstranění sazí z krbu mnohem snazší!

Odstranění sazí z krbu může být jednoduchý úkol, který můžete provést rychle a bez problémů. Nezapomeňte, že při čištění krbu jde kromě udržování čistoty také o bezpečnost vás a vašich blízkých. Doufáme, že vám naše tipy usnadní čištění a zpříjemní večery u krbu!

Zobrazit další položky z Listopad 2023

Doporučené stránky

sada nářadí pro krbové vařiče

sada nářadí pro krbové vařiče

127,00 Kč brutto635 bod.
škrabka na popel

škrabka na popel

80,00 Kč brutto400 bod.
IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-17
Vše v naprostém pořádku!
2024-06-10
Výrobek je skvělý(náš rotvík má sílu jako bejk,ale udrží ho to.
pixel