Jak vyčistit indukční varnou desku?

2022-09-28
Jak vyčistit indukční varnou desku?

Jak čistit indukční varnou desku? Moderní kuchyni bez indukční varné desky si lze jen těžko představit. Připravujeme v ní jídlo nebo ohříváme vodu na čaj. Aby nám však dobře sloužila, měli bychom ji nezapomínat pravidelně čistit. Jak a čím čistit indukční varnou desku, aby vydržela co nejdéle? Zjistěte to v našem článku!

Indukční varná deska a její výhody

V mnoha domech a bytech se nyní používají indukční varné desky, které nahradily plynové nebo elektrické varné desky. Proč? Především díky efektivnímu a energeticky úspornému provozu. Indukční varná deska pracuje tak, že se na vaření spotřebuje 100 % energie a samotné vaření netrvá dlouho, čímž se ušetří až 25 % spotřeby elektrické energie. Varné desky se dodávají v mnoha velikostech a variantách, takže je snadno přizpůsobíte svým potřebám. Pokud je potřebujete, úspěšně se vejdou vedle sporáku nebo dřezu na pracovní desku. Výhodou je také bezpečnost: indukční varná deska se nezahřívá, takže je těžší se popálit. Ze stejného důvodu je snazší ji udržovat v čistotě. Jak to ale udělat, aniž byste spotřebič poškodili?

Čištění indukční varné desky

Indukční varná deska nevyžaduje složitou údržbu, ale při péči o její vzhled a čistotu je třeba mít na paměti několik důležitých bodů. Snadno si můžete zakoupit výrobky speciálně určené pro péči o indukční varné desky, ale není to nutné: můžete si poradit s pomocí výrobků, které máte určitě doma.

Než přejdeme k tomu, jak vyčistit indukční varnou desku, upozorňujeme na jednu důležitou věc. Nezapomeňte na to, že k čištění indukční varné desky nesmíte používat čisticí prostředky s částečkami. Přestože jsou velmi účinné, mohou bohužel také poškrábat povrch varné desky. To může nejen vypadat nevábně, ale může to také přispět k poruše zařízení.

A nyní, bez dalších okolků, jak a čím mám čistit indukční varnou desku?

1. Zaujměte chladný přístup

Pokud jste indukční varnou desku používali předtím, než ji začnete čistit, počkejte, až vychladne. Vyhnete se tak popáleninám, kouřícím pracím prostředkům a zničenému hadříku.

2. Mějte ji doma

Jak jsme již zmínili, k čištění indukční varné desky nemusíte používat speciální čisticí prostředky. Ve většině případů je vhodný prostředek na mytí nádobí, čistič skla ve spreji nebo i obyčejné tekuté mýdlo. Přípravek jednoduše rozetřete na varnou desku vlhkým měkkým hadříkem, nechte jej několik okamžiků působit a poté jej smyjte. Tímto způsobem se prostředky postarají o ztuhlou, silnou špínu a rozpuštěné skvrny se budou mnohem snadněji odstraňovat. Nezapomeňte poté desku otřít do sucha, abyste odstranili čisticí prostředky.

3. Klíčová je pravidelnost

Doporučujeme čistit indukční varnou desku každý den nebo ji udržovat v dobrém stavu každý druhý den. Tímto způsobem zabráníte zaschnutí obtížně odstranitelných nečistot, jejichž odstranění vyžaduje větší úsilí. Zabere to jen pár minut a ušetří vám to spoustu práce!

4. Ale ten pruh!

Obáváte se, že vaše indukční varná deska bude po čištění vypadat nevábně a plná šmouh? Po očištění povrchu vlhkým hadříkem otřete varnou desku suchým hadříkem, nejlépe z mikrovlákna. Můžete také použít malou vodní stěrku. Provádějte krouživé pohyby a žádné šmouhy nepřežijí. A pokud nějaké zůstanou, použijte ocet nebo roztok octa a vody, který je spolehlivý v mnoha situacích. Povrch můžete vyleštit během chvilky!

Jak a čím vyčistit indukční varnou desku s připálenými skvrnami?


Jsou však situace, kdy musíte sáhnout po těžkém vybavení. Obecně platí, že skvrny nenechávejte zaschnout na indukci. Jakmile se něco rozlije: omáčka, polévka nebo tuk, snažte se varnou desku ochladit a skvrnu odstranit. V této situaci stačí hadřík: pokud však necháte skvrnu zatuhnout a vypálit se, nevyhnete se škrábání. A to bohužel může způsobit poškození varné desky. Když už musíte drhnout, nepoužívejte drátěnky ani ostré strany houbiček na mytí nádobí: naděláte tím více škody než užitku. Nejlepší je škrabka speciálně vyrobená pro indukční varné desky. Plynulými a pomalými pohyby skvrnu rychle odstraníte a můžete se těšit z čisté varné desky. Nezapomeňte na závěr leštit!

Doufáme, že už víte, jak a čím indukční varnou desku čistit. Stačí mu věnovat trochu pozornosti a bude vám slušně (a esteticky) sloužit dlouhá léta.

Zobrazit další položky z září 2022

Doporučené stránky

IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-10
Výrobek je skvělý(náš rotvík má sílu jako bejk,ale udrží ho to.
2024-06-06
Spokojená
pixel