Jak se staráte o svůj trávník? Péče o trávník krok za krokem

2022-08-17
Jak se staráte o svůj trávník? Péče o trávník krok za krokem

Dobře udržovaný, elegantní trávník je skutečným zdrojem hrdosti. Péče o trávník však není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Buďte si jisti: v tomto článku se budeme zabývat všemi kroky, které je třeba učinit, abyste se mohli těšit z krásného a estetického trávníku. Jak se staráte o trávník, abyste udělali dobrý dojem na své sousedy? Odpovídáme!

Krok 1: Základem je půda pro trávník


Aby trávník lahodil oku a byl místem pro příjemné setkávání, odpočinek a dětské hry, je třeba udělat několik věcí. Pro začátek se vyplatí postarat se o půdu. Je pravda, že tráva roste téměř na každé půdě, ale pokud chcete mít rovný a dobře udržovaný trávník, musíte věnovat trochu více pozornosti podloží.

Správná půda pro váš trávník je nejdůležitější, nejobtížnější a časově nejnáročnější částí práce, ale rozhodně se vyplatí do ní investovat čas. Substrát by měl zadržovat vlhkost, ale zároveň být propustný. Než ji však položíte, je nutné:

  • vyrovnat povrch,
  • odstraňte kameny a suť,
  • sbírat stavební nebo renovační odpad.


Důležitým krokem je otestování půdní reakce - můžete to provést pomocí speciálního pH-metru nebo si nechat analyzovat vzorek na chemické zemědělské stanici. Optimální je půda s mírně kyselou reakcí, tj. pH 4,5-6,5.

Krok 2: hnojivo se počítá!


Už víte, že je půda ve správném stavu a povrch je rovný? Nyní je čas na hnojení. Jak hnojíte trávník? Nejlepší je připravený povrch zrýt lopatou, přimíchat hnojivo, urovnat a zalít. Poté chvíli počkejte, nejlépe několik dní, než se půda stabilizuje a vyrovná. Snažte se povrch příliš nezarovnávat ani nezhutňovat: to by mohlo ztížit růst semen. Pro optimální a rovnoměrné výsledky zvolte raději váleček na trávu.

Hnojení trávníku se provádí nejen před výsevem, ale také již při jeho údržbě, ideálně 2-3krát ročně. Ideální hnojivo pro trávník:

je plný živin, které zajišťují růst trávy,
pozitivně ovlivňuje vývoj kořenového systému,
stimuluje růst a odnožování rostlin, což minimalizuje riziko vzniku mechu.
Důležitá je volba složení: jiné hnojivo se používá na jaře (s obsahem dusíku, který podporuje růst) a jiné na podzim (bohaté na fosfor, který trávu posiluje a pomáhá jí přežít zimu). Důležité je samozřejmě také načasování oplodnění.

Kdy hnojit trávník? Nejlépe za zamračeného dne, po posečení trávy a odstranění posekaných stébel. A jak se hnojí trávník? Rovnoměrně rozdělte hnojivo na trávník tak, aby se dostalo do všech zákoutí.

Krok 3: čas zasít!


Je čas na nejdůležitější krok: zasetí semínek. Velký význam má výběr travin: každá rostlina má jiné predispozice nebo účel. Tuto volbu je třeba brát vážně!

Kdy byste měli tento zásadní krok učinit? Nejvhodnější doba pro výsev travin je konec dubna/začátek května a srpen/začátek září. Tehdy jsou ideální podmínky pro růst - teploty nejsou vysoké a zároveň je rosa, která udržuje semena hydratovaná. To samozřejmě neznamená, že trávník nemůžete vysévat i v jiných ročních obdobích. V každém případě to lze udělat, ale pak je nutné další zavlažování.

A teď to nejdůležitější: setí! Před výsevem je nutné substrát protřepat například hráběmi. Trávu je nejlepší vysévat do vlhké půdy. Takto nemusíte čerstvě zasetá semena zalévat, což by mohlo způsobit jejich pohyb. Naše rada? Zasejte po dešti!

Jak se seje tráva? K tomu můžete použít secí stroj nebo trávník zasít ručně, přičemž povrch pokryjete osivem dvakrát. Co dělat dál. Počkejte, až vyklíčí! Než však počkáte, až vyrostou, přikryjte zasetá semena tenkou vrstvou zeminy, aby je neodnesl vítr nebo ptáci. Rozhrňte půdu hráběmi a počkejte. Pokud je velmi suchá, zalévejte ji nebo kropte.

Krok 4: bez vody není odměny


Jakmile začnou semena klíčit, je nutné trávník zalévat. Samozřejmě by to mělo záviset na povětrnostních podmínkách: pokud v posledních dnech vydatně pršelo, zalévání není nutné. Když je však suché počasí, a zejména když tráva roste intenzivně, je voda nezbytná.

Jak se mám starat o svůj trávník? Kdy je třeba zalévat, můžete posoudit sami: Zkontrolujte, jak hluboká je vrstva suché půdy. Pokud má tloušťku asi 3 cm, je třeba trávník zalévat. Nutně ráno nebo večer, kdy sluneční světlo není tak silné. Důležité: Pokud je zalévání trávníku nezbytné, je lepší zalévat méně často a vydatněji než každý den a mírně. Mírné přemokření neuškodí, ale přemokření: rozhodně!

Krok 5: trávníkové lázně


Roste váš trávník krásně? Nakonec přijde chvíle pro sečení. Jedná se o velmi důležitý postup, který zajišťuje co nejkrásnější konečný výsledek. Při sekání se bohužel můžete dopustit několika chyb. Jak to udělat správně?

  • Především je třeba sekat pravidelně, s frekvencí odpovídající rychlosti růstu. Pokud tráva roste intenzivně, může být nutné ji sekat i jednou týdně.
  • První seč by měla být provedena již v dubnu, aby se tráva vyrovnala, a poslední seč by měla být provedena v říjnu, kdy trávník již neroste tak intenzivně.
  • Nesekejte trávu příliš nízko. Obvykle stačí zastřihnout ½, ⅓ výšky: to stačí, aby byl trávník estetický, ale ne příliš bujný. Pokud trávník sekáte příliš nízko, musíte ho často hnojit a hrozí, že ho vysušíte. Nízké sečení si můžete dovolit pouze na jaře a na podzim, při prvním a posledním sečení.

Jak vidíte, s trávníkem je opravdu hodně práce. Půda pro trávník, správné trávníkové hnojivo a pravidelné zavlažování je tvrdý chleba, ale zaručujeme, že je to práce, která stojí za to!

Zobrazit další položky z Srpen 2022
IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-09
Rychlost dodání
2024-05-30
kvalitní produkt, rychlé dodání
pixel