Jak se buduje glamping? Nápad na vlastní podnikání

2023-07-07
Jak se buduje glamping? Nápad na vlastní podnikání

Hledáte nápad pro vlastní podnikání? Máme pro vás docela zajímavou nabídku. Je to glamping - moderní forma dovolené, která je u nás stále populárnější. Stojí za to zvážit investici do tohoto vzorce. Proč? Turisté prahnoucí po kontaktu s přírodou ho rádi využívají a považují ho za alternativu tradičního kempování. Chcete vědět, jak vybudovat glampingový kemp a zajistit jeho úspěch? Čtěte dále!

Co je to glamping?

Co přesně je glamping? Jeho název je odvozen z anglických slov glamourous (exkluzivní, okouzlující) a camping (kempování, táboření). Už z názvu tedy vyplývá, že se jedná o formu dovolené, která kombinuje pobyt v přírodě, což je případ kempování, a luxus spojený s odpočinkem v hotelech.

Tato forma dovolené je poměrně nová. Glamping se stal populárním až v 21. století a samotné slovo se ve veřejném prostoru začalo objevovat až v roce 2005. Jako první ho začali používat Britové. Pravdou však je, že počátky glampingu sahají opravdu daleko do minulosti. Již v 17. století totiž králové a panovníci tábořili v krásných přírodních scenériích a používali luxusní stany plné pohodlí.

Glamping je tedy řešením pro lidi, kteří chtějí uniknout každodennímu shonu a ruchu městského života, ale nechtějí trávit čas ve stanu bez tekoucí vody, postele a bez pohodlí, na které jsou zvyklí.

Jak může vypadat glamping?

S rostoucí popularitou roste i počet zařízení, kde můžete tímto způsobem trávit čas. Než se dostaneme ke stavebním postupům glampingu, stručně vám povíme, jak může vypadat.

Nejčastěji se glamping skládá z malých chatek, které se podobají stanům. Tvar chatek, jejich konstrukce nebo množství vybavení se může lišit, ale zdaleka nejčastější jsou kulovité bubliny nebo wigwamy či jurty. Poměrně oblíbené jsou také domky na stromech nebo ... vodní domky. Co mají všechna tato řešení společného?

  • domy na stromech umožňují poznávat přírodu a jsou jí obklopeny;
  • jsou snadno dostupné a lze k nim dojet autem;
  • domky mají obvykle veškeré potřebné vybavení: od koupelny, pohodlné postele nebo televize až po topení;
  • někdy mají Wi-Fi, ale existují i zařízení, která internet nemají - ta jsou ideální pro hosty, kteří si chtějí odpočinout od neustálého spojení se světem;
  • na místě se podávají jídla na vysoké úrovni, obvykle regionální.

Jak se buduje glamping?

Už víme, co je glamping a jak může vypadat. Je na čase odpovědět na otázku, jak takové zařízení vytvořit a jak k němu přistupovat jako k vlastnímu podniku.

Prvním a nejdůležitějším aspektem je pozemek, tedy prostor, kde bude váš glamping umístěn. Jak již víte z našeho textu, může to být lesní pozemek, jezero nebo opuštěný pozemek v horách. Při vytváření glampingového místa je důležité pamatovat na pohodlné parkování pro vaše hosty, ale také na to, aby bylo jednak izolované, ale také umožňovalo připojení inženýrských sítí, vody a dalšího vybavení.

Než začnete stavět, musíte mít samozřejmě všechna povolení potřebná k vytvoření zařízení a přivítání hostů: stavební povolení, splnění požárních předpisů a požární únikové cesty atd.

Pokud již máte pozemek, dalším krokem je stavba chatek. Předtím je dobré naplánovat podobu celého glampingového místa: počet chatek, další infrastrukturu, jako je dětské hřiště nebo sauna, pokud je plánujete mít.

Pak přichází čas na stavbu domků. Rozhodněte se, která varianta je pro vás nejlepší - zda budou chatky zděné nebo rozkládací, zda bude mít každá z nich kuchyň a koupelnu, nebo zda si zařídíte polní kuchyň a sociální zařízení. Co se týče samotných chatek, v dnešní době můžete získat i hotové stavebnice, což vám značně usnadní začátek podnikání. Promyslete si, jak má váš glamping vypadat, a nezapomeňte se postarat také o příslušenství. Nezbytné bude topení, tedy sporák a komín, dále ventilátory, izolační panely nebo systém nakládání s odpady. Dobrým krokem je sáhnout po zařízení na solární pohon. Až bude vše připraveno, můžete začít podnikat!

Propagujte svůj glamping!

Jsou vaše chaty připraveny přivítat hosty? Nyní vás čeká ta nejtěžší část - musíte se pustit do propagace svého objektu. Nejlepší způsob, jak uspět, je najít něco, čím můžete vyniknout. Co takhle uspořádat ve svém objektu workshop jógy nebo kurz vaření? Možná můžete potěšit lákavými pokrmy od místních farmářů? Nebo je možná vaší výhodou vaše poloha? Každou z těchto vlastností můžete proměnit ve svůj úspěch.

Abyste do svého glampingu přilákali hosty, měli byste si vytvořit webové stránky a účty na sociálních sítích. Svůj objekt můžete také uvést na některém z glampingových portálů. Každá metoda je dobrá! A jakmile se u vás objeví první hosté a uvidí, jak atraktivní je místo, které jste vytvořili, určitě doporučí zařízení svým přátelům a známým. A tak se obchod začne točit!

Doufáme, že jste se z našeho článku dozvěděli, co je to glamping, a že už víte, co je potřeba k založení takového podniku. Je to skvělý investiční nápad a rozhodně stojí za zvážení, pokud hledáte dobrou a stabilní příležitost k výdělku.

Zobrazit další položky z Červenec 2023
IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-12
Dobrý
2024-06-09
Rychlost dodání
pixel