Jak připravit půdu pro nový trávník?

2024-03-05
Jak připravit půdu pro nový trávník?

Začátek jara je ideální dobou pro přípravu zahrady. Výsadba a výsev rostlin, osvěžení záhonů a prořezávání keřů jsou jen začátkem. V dnešním článku se dozvíte, jak připravit půdu pro trávník, abyste se mohli těšit z rovného a krásného povrchu. Zveme vás k přečtení!

Jak připravit půdu pro trávník?

Ať už zakládáte nový trávník, nebo rozšiřujete stávající, prvním krokem je vždy správná příprava půdy. Tento proces zahrnuje několik kroků, které obnášejí nemalé množství práce. Provedení všech kroků vám však ušetří starosti v následujících letech. Proto se vyplatí vzít tento úkol vážně a výsledek potěší všechny členy domácnosti i hosty! Jak postupovat při vyrovnávání trávníku krok za krokem?

Fáze 1: odstranění plevele

Prvním krokem na cestě ke krásnému trávníku je odstranění nežádoucích rostlin neboli plevele. Existuje několik metod, ale nejlepší výsledky přináší neselektivní herbicid, který ničí jednoleté i vytrvalé plevele, protože zasahuje až ke kořenům. Nejlepší je použít jej v době, kdy je plevel ve fázi růstu, a poté počkat, až látka rozloží rostliny ohrožující váš trávník.

Pokud nechcete na zahradě používat herbicidy, nezbývá vám než se vybavit hráběmi a půdu vyčistit sami. Na menších plochách to nebude obtížné, u větších trávníků přijde vhod ruční nebo elektrický vertikutátor.

Fáze 2: odvodnění

Dalším krokem je odvodnění plochy připravené pro trávník, zejména pokud jej plánujete vytvořit na mokřadu. Půda pro trávník by měla být relativně suchá.

Odvodnění je poměrně snadné, ale časově náročné. Nejjednodušší je použít jako drenáž štěrk nebo hrubý písek. Za tímto účelem se odstraní asi 30 cm půdy a položí se drenážní vrstva o tloušťce 5-10 cm. Po jejím pevném zhutnění lze půdu znovu rozprostřít. Důležité je, aby plocha po tomto postupu měla stejnou výšku jako před drenáží.

Je trávník příliš velký na drenážní vrstvu? Odvodnění pomocí trubek a drenáží bude nutné, ale to je práce pro odborníky.

Fáze 3: hnojení půdy

V další fázi je třeba zajistit, aby byla půda připravena k růstu. Jak připravit půdu pro trávník? Nejprve ji musíte vykopat. Pravděpodobně jste to udělali již při drenáži, ale pokud jste to nepotřebovali, vyplatí se půdu nakypřit do hloubky 20-25 cm - nejlépe za vlhka. Použijte lopatu nebo vidle, případně mechanický kultivátor. Při kopání je také dobré odstranit plevel, kořeny a kameny a rozbít větší hroudy půdy.

V této fázi můžete půdu také pohnojit výměnou vrchní vrstvy. Někdy stačí přidat propustnou zeminu, jindy vrstvu kompostu nebo písku, pokud je půda příliš jílovitá.

 

Fáze 4: vyrovnání terénu

Poslední fází je zhutnění a vyrovnání půdy. Jaká je nejlepší půda pro trávník? Vyrovnaná! Můžete to udělat sami, krok za krokem, a to tak, že půdu zhutníte botami tak, že přenesete váhu svého těla na paty. Jakmile je celá plocha zhutněna, je dobré ji znovu uhrabat a srovnat. Teprve když stopy po patách již nebudou viditelné, bude trávník připraven. Tento postup samozřejmě funguje pouze na malých plochách. Na větších plochách je lepší použít zahradní válec.

Nakonec je nezbytné povrch vyrovnat. Jak vyrovnat půdu pro trávník? Můžete k tomu použít rovnou desku. Jejím položením na zem snadno zkontrolujete, kde jsou ještě nerovnosti. Pokud je najdete, vyrovnejte je hráběmi a do otvorů, kde není dostatek zeminy, nasypte zeminu. Postup opakujte, dokud nebude celá plocha dokonale rovná.

Poté bude vaše zahrada připravena na výsev nebo pokládku trávy. Můžete si být jisti, že bude vypadat úchvatně! Jen tomu dejte nějaký čas.

Zobrazit další položky z Březen 2024

Doporučené stránky

IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-09
Rychlost dodání
2024-05-30
kvalitní produkt, rychlé dodání
pixel