Duben - práce na zahradě v měsíci prvního květu
Název "duben" naznačuje, že v tomto měsíci začínají kvést první rostliny. Je to období nejkrásnějšího období v každé zahradě. Jaro už je cítit ve vzduchu, slunce se na obloze zdržuje stále déle a teploty jsou stále příjemnější. Rostliny se probouzejí po zimním období. Vyšší teploty a delší dny znamenají pro každého zahradníka více času na jarní práce na zahradě.
Zahrádkářská sezóna začíná již v dubnu. Začínají kvést cibuloviny i ovocné stromy. Po zimě se probouzí také hmyz a drobní savci. V tomto měsíci se každý zahrádkář musí pustit do intenzivnějších venkovních prací. Po úklidu v předchozích měsících je čas na první vážnější výsadbu.
V tomto příspěvku se podíváme na všechny zahradnické práce, které je třeba udělat v dubnu.
Jak se starat o okrasné rostliny?
V první řadě je třeba odstranit zimní kryty, kterými jsou rostliny citlivé na mráz, a odhrnout kopečky. Odstraněné rouno a slaměné rohože by se měly vyčistit a usušit, poté uskladnit na příští sezónu a na podzim opět nasadit. Dalším krokem je důkladné vyčištění záhonů. Vyschlé výhony trvalek z předchozího roku by se měly vyřezat, půda zkypřit a odstranit vzcházející plevel. Při vertikutaci je třeba dávat pozor na choulostivé cibuloviny, aby nedošlo k jejich poškození.
Pokud již půda na zahradě dostatečně rozmrzla, můžete začít rostliny hnojit. Hnojivo je třeba vmíchat do půdy a nakonec půdu zalít. Pokud nemáte mnoho času, který byste mohli věnovat péči o rostliny, můžete použít dlouhodobě působící přípravky - pak nebudete muset hnojit tak často jako jinými přípravky. Pokud máte keře, je dobré pokrýt půdu pod nimi vrstvou mulče, aby se snížilo odpařování a ušetřilo se na zalévání. Kromě toho mulč také potlačí růst plevele a pozitivně ovlivní estetický vzhled zahrady. Nezapomeňte však, že oblíbená borová kůra okyseluje půdu, proto by měla být umístěna pouze pod druhy, které přijímají kyselý substrát (borovice, azalky, vřesy, borůvky atd.).
Zastřihněte kvetoucí okrasné keře, jako jsou vrby nebo forzýtie. Při zahradničení vzniká organický odpad, který lze likvidovat na kompostu, pokud jej máte. Pokud kompostér nemáte, vyplatí se ho založit. Nejvhodnějším místem je tmavý kout zahrady. Je důležité, aby se na kompost ukládaly pouze zdravé části rostlin a plevele, které ještě nevysely semena.
Kromě rostlin je vhodné myslet také na hmyz, který se po zimě probouzí. Hmyzí domky pro užitečný hmyz na zahradě jsou nejen praktické, ale mají i dekorativní funkci.
Jak se starat o užitečné rostliny?
Již v dubnu můžete přejít k výsadbě ovocných stromů a keřů, pěstovaných v nádobách i na holých kořenech. Patří mezi ně jabloně, hrušně, švestky, třešně, angrešty, rybízy, maliny a broskvoně. Do země se vysévají semena ředkviček, mrkve, cibulového hrachu, špenátu a kopru a také petržele (celerové a kořenové). Při nákupu semen je vhodné zvolit semena granulovaná. Jsou sice dražší, ale mnohem snadněji se vysévají, rychleji rostou a vzcházející rostliny rostou rovnoměrně.
Ovocné rostliny je také třeba zkontrolovat, zda nejsou napadeny škůdci. Pozornost věnujte zejména rojům housenek - ty nám mohou na úrodě nadělat pěknou paseku. Když praskají pupeny jabloní, hrušní a malin, je třeba se zbavit květových brouků. Postřiky rostlin by se měly provádět pouze v době, kdy je škůdců hodně, a měly by se provádět k večeru, kdy včely ukončí páření na rostlinách.
Trávník a další zahradnické práce v dubnu
Po péči o okrasné a užitkové rostliny je čas věnovat se trávníku. Vyčištěná a srovnaná půda ideálně poslouží jako místo pro položení krásného trávníku - ať už vysetého, nebo uválcovaného. Pokud již trávník máte, zregenerujte jej provzdušněním a vertikutací. V dubnu byste také měli začít trávník pravidelně sekat a hnojit, aby dobře rostl.
Časné jaro je také ideální dobou pro nové osetí trávníku - ujistěte se, že jste zvolili stejnou směs osiva, jaká byla použita dříve. Trávník také zbavte plevele - nejlépe mechanicky.
Nezapomeňte na rostliny v květináčích, o které je také třeba pečovat. V první řadě je třeba je přesadit a dbát na správný substrát. Rostliny, které se příliš rozrostly, je třeba oddělit. Po přesazení je třeba zkontrolovat stav rostlin, zda nejsou napadeny chorobami nebo škůdci, a v případě potřeby je postříkat. Druhy rostlin, které během zimy upadají do klidového stavu, je třeba pravidelně a vydatněji zalévat na jaře.
Pokud máte na zahradě jezírko, je nejvyšší čas ho po zimě důkladně vyčistit, pokud jste tak ještě neučinili. Jezírko je třeba vyčistit, spustit čerpadlo a vyměnit filtry. Rostliny z podvodní a pobřežní zóny oddělte a vysaďte nové. Když se teplota vody udrží nad 12 ºC, začneme také krmit ryby žijící v našem jezírku.