Březen - co je třeba udělat na zahradě?
Březen je měsícem, kdy práce na zahradě nabírají na obrátkách. Počasí začíná být jarnější, sluneční paprsky a vyšší teploty vybízejí k venkovním pracím. Víte, jaké práce na zahradě byste měli dělat v březnu? Hlavní pozornost by měla být věnována úklidu po zimě - ořezávání uschlých větví, odstraňování spadaného listí, pletí a hnojení záhonů. V článku vám také poradíme, co můžete vysadit již v březnu.
Březen na zahradě - co bychom měli udělat?
Zahrada vyžaduje naši pozornost a činnost po celý rok, i v zimě na ní děláme nejrůznější práce. V březnu patří mezi nejdůležitější činnosti:
- Úklid trávníku - odstraňte uschlou trávu a vyrovnejte trávník válcem.
- Příprava záhonů pro jednoleté rostliny - je to také vhodná doba pro přihnojení cibulovin vysazených v únoru.
- Prořezávání ovocných stromů - nezapomeňte to provést za přiměřeně teplého a suchého dne. Tipy, jak dobře nabrousit zahradnické nůžky, najdete v tomto článku.
- Výsadba některých rostlin - v březnu již můžete vysazovat růže, okrasné trávy, ovocné stromy a také některé druhy zeleniny.
Ovocné stromy a rostliny v Co zasadit v březnu?
Přestože začátek jara může být obecně chladný a stále se mohou vyskytovat mrazy, můžete bez obav začít s výsadbou prvních rostlin do země. Předtím však zkontrolujte, zda půda není zmrzlá, a prověřte teplotní předpovědi pro nadcházející období.
Na začátku března je nejvhodnější vysazovat ovocné stromy - především třešně nebo broskvoně, které se na podzim kvůli nízkým teplotám nevysazují. Pokud si koupíte stromky s otevřeným kořenovým balem, zasaďte je do země dříve, než se začnou vyvíjet pupeny. Naproti tomu miniplodiny prodávané v květináčích lze vysazovat po celý rok.
Na přelomu března a dubna můžete také začít s výsadbou růží. Doporučujeme však výběr růží v květináčích, které se skvěle hodí k výzdobě chodníku vedoucího ke vstupním dveřím. Růže s otevřeným kořenovým systémem je lepší vysazovat na podzim, tehdy snadněji zakoření. Růže v květináčích by měly být vysazeny do úrodné humusové půdy, nejlépe na podzim smíchané s hnojem. Sazenice by se měla dobře zalít, vyjmout z nádoby i se zeminou a umístit do jámy dvakrát větší než kořenový bal růže. Jáma by měla být zasypána zeminou pro růže a navrch položen mulč. Nezapomeňte na vydatnou zálivku.
Brzy na jaře se vyplatí vysadit také okrasné trávy, zejména ty z teplých oblastí.
Zeleninová zahrada v březnu - co zasít?
Březen je vhodným měsícem pro první práce na zeleninové zahradě. Zelenina z vlastní zahrádky bude vynikající potravinou, kterou rádi využijete při přípravě pokrmů. Jaké práce na zeleninové zahradě dělat v březnu?
- Vysévejte semena zeleniny, která snese o něco nižší teploty. Patří mezi ně například hrášek, ředkvičky, mrkev, jarní cibulka, fazole, polníček nebo kopr.
- Předzimní výsevy zeleniny zakryjte fólií, abyste urychlili jejich klíčení.
- Připravte si sazenice cibule, bobu, kedluben, salátu (listového, máslového a křehkého), červeného zelí, brokolice, póru, paprik, lilku a celeru (celer a řapíkatý celer). Tato zelenina půjde do země až v květnu, ale díky správné přípravě sazenic již v březnu bude úroda připravena ke sklizni dříve a mnohem lépe.
Pro přípravu sazenic je nejlepší zvolit rašelinové květináče ze směsi rašeliny, dřevní hmoty a vápna. Ty se naplní substrátem určeným k výsevu semen (k dostání v zahradnictvích) a po dokončení přípravy se sazenice i s nádobou umístí do země. Kořeny rostliny při růstu prorazí stěnu rašelinového květináče a samotný květináč je biologicky rozložitelný. Pro sazenice vyberte světlé, teplé a vzdušné místo a udržujte stálou vlhkost půdy. Po výsevu květináče dobře zakryjte fólií, abyste zvýšili teplotu a vlhkost.
Okrasná zahrada v březnu - co ještě stojí za to?
Pokud začnete pracovat na své okrasné zahradě v březnu, můžete si být jisti, že na jaře a v létě bude vypadat dokonale. Je však potřeba trochu práce:
- Za prvé - dejte si zahradu do pořádku. Začátkem jara je vhodná doba pro doplnění kůry pod jehličnany, vytrhání plevele ze záhonů, ostříhání odumřelých trvalek a zkypření půdy. Před výsadbou a výsevem dalších rostlin je také dobré půdu řádně pohnojit, pokud tak nebylo učiněno na podzim. Půdu je třeba zrýt do hloubky rýče a promíchat s kompostem, hnojem nebo zahradnickou rašelinou. Pod samotnými rostlinami půdu nekopejte (snadno byste poškodili kořeny květin) - hnojivo pouze rozprostřete na povrch.
- Za druhé - podívejte se na rostliny. U okrasných stromů a keřů je třeba zkontrolovat, zda nejsou poškozeny mrazem a zda se u nich nevyskytují choroby. Poškozené stonky rostlin je třeba opatrně seříznout a omrzlé větvičky seřízneme několik centimetrů nad bodem mrazu (přesněji nad oky směřujícími ven na kmeni). V případě prasklin kůry na stromech je třeba použít speciální zahradnickou mast.
- Za třetí - připravte si sazenice některých květin. V průběhu března lze do truhlíků nebo semeníků vysévat květiny, jako jsou aksamitníky, lýkovce, astry, cínie nebo šalvěj lesklá. Ty by měly být umístěny na dobře osvětleném a větraném okenním parapetu. Naopak v druhé polovině března můžete začít s výsevem do plastových tunelů - čínských karafiátů nebo zahradních dek. V případě mrazů lze porosty přikrýt rounem.
- Za čtvrté - množení trvalek. V březnu je dobré rozdělit ty rostliny, které se již rozrostly. V březnu je dobré rozdělit ty rostliny, které příliš zhoustly, vyrašily u báze stonku nebo je třeba je zmladit. Kořenové baly oddělte rukama nebo zahradnickými nůžkami, rýčem či zubatou motyčkou. Dbejte na to, abyste nepoškodili pupeny, které jsou na výhonech. Řízky se poté vloží do země.
Ovocné stromy a keře v březnu - prořezávání
Pokud jste ovocné stromy a keře neprořezali již v únoru, nezapomeňte to udělat v březnu. Ovocné stromy by se měly prořezávat brzy na jaře nebo na přelomu jara a léta. Doporučujeme to provést brzy na jaře, protože stromy jsou v té době ještě v klidové fázi, a proto lépe odolávají invazivnímu ošetření. Prořezávání by mělo být vždy prováděno za relativně teplého dne bez deště. Poté je třeba rány ošetřit speciálními zahradnickými emulzemi.
Díky řezu budou dospělé jabloně, hrušně a slivoně produkovat mnohem kvalitnější úrodu. Plody budou větší, sladší a budou mít intenzivnější barvu. Prořezávají se takzvanou "kroužkovou metodou" - větev by se měla řezat co nejblíže ke kmeni, těsně nad zahuštěním kmene. Naproti tomu třešně a višně by se měly stříhat "čepovým" způsobem. - Při něm se ponechává několik centimetrů větvičky. Řezy větví by měly být prováděny pod úhlem 45 stupňů. Co se týče ovocných keřů, ty se prořezávají na začátku měsíce, těsně před začátkem vegetačního období. Prořezává se rybíz, angrešt, ostružiny a kiwi.
Trávník v březnu - jak o něj pečovat?
Druhou polovinu března věnujte úklidu trávníku po zimě a jeho hnojení. Díky tomu bude tráva lépe růst a přípravky na péči lépe proniknou do půdy. Trávník tak poroste rychleji a bude bujnější a barevnější. Na co nezapomenout? Zde je několik tipů:
- Hrabání - při březnovém úklidu trávníku nejprve shrabte staré listí a uschlé stébla. Pokud po shrabání vypadá povrch trávníku zvlněný a nerovný, je dobré trávník uválcovat.
- Vertikutace - odstraňte zhutnělou vrstvu staré trávy a mechu vertikutací trávníku.
- Hnojení - trávník pohnojte v březnu/dubnu, nejlépe týden po prvním sečení a vertikutaci.
- Vápnění - pokud je pH půdy nižší než 5,5, je třeba trávník vápnit, což znamená, že se na trávník rovnoměrně rozprostře dolomit nebo křída. V případě vápnění je důležité si uvědomit, že hnojení trávníku je možné provádět až několik týdnů po této operaci.
Jak je vidět, navzdory riziku březnových mrazů se již v tomto měsíci zahradní práce rozbíhají intenzivněji než v únoru. Přestože je rozsah prováděných činností ve srovnání s následujícími měsíci stále poměrně omezený, činnosti, které lze v tomto období provést, se v budoucnu vyplatí. Pokud k zahradním pracím v březnu přistoupíte správným způsobem, můžete si být jisti, že vaše zahrada bude v jarní a letní sezóně vypadat skvěle a že rostliny, které jste zasadili a zaseli, přinesou skvělou úrodu.