Červen - o co se starat na zahradě?

2023-05-23
Červen - o co se starat na zahradě?

Červen je měsíc, kdy kvete celá zahrada. Přípravné práce již byly provedeny v předchozích měsících, takže červen by měl být věnován především údržbě, jako je zalévání, pletí a hnojení. Je to také vhodný měsíc k tomu, abyste si zahradu užili a využili jejích požitků při odpočinku. Podívejte se na našeho průvodce a zjistěte, jaké práce na zahradě byste měli v červnu udělat.

Okrasné keře a péče o ně

V červnu můžete pokračovat ve výsadbě stromů a keřů, které se prodávají v nádobách. Na konci měsíce je také dobré začít stříhat listnaté živé ploty. Rododendrony je třeba systematicky odstraňovat a po odkvětu rostliny přihnojit a doplnit vrstvu mulčovací kůry. Těm druhům rostlin, které opakovaně kvetou, lze lehce seříznout stonky, aby se rostlina povzbudila k tvorbě nových stonků. Prořezávat by se měly mimo jiné forzýtie, travertin a kdoulovec.

Výsev dvouletých rostlin

Do záhonu vysévejte trvalky a dvouletky - macešky, sedmikrásky, pomněnky, vlčí bob, zahradní zvonky a sléz. Jednoleté rostliny, jako je sladký hrášek nebo měsíček, lze vysévat také přímo do půdy. Po celou dobu nezapomeňte záhony dostatečně zalévat.

Rozmnožování rostlin

Červen a začátek léta je také dobou pro množení trvalek. Rostliny, které již odkvetly, např. sasanky, okrotice a prvosenky, lze množit dělením. Na záhonech s cibulovinami je čas začít vykopávat cibule tulipánů, aby nebyly oslabené. Nezapomeňte také, že všechny cibuloviny lze vykopávat až po zaschnutí listů. Vykopané cibulky se pak asi dva týdny suší, třídí a přesouvají na suché a vzdušné místo, kde budou čekat do podzimu nebo do příštího jara.

Zeleninová zahrada - na co je třeba pamatovat

Zeleninová zahrada, stejně jako květinové záhony, potřebuje pravidelnou zálivku, hnojení a pletí. Proti chorobám lze použít také ochranné postřiky. Zvláštní pozornost z hlediska dostatečné zálivky je třeba věnovat tykvovité zelenině (včetně okurek), dále cibuli, salátu a zelí. Hned na začátku června lze do země vysazovat sazenice rajčat, lilku a paprik a vysévat okurky pro pozdější sklizeň. Zelenina dříve vysazená ve sklenících a v zemi, která vyžaduje opory, by měla být opatřena kůly. Příliš hustou zeleninu - zejména kořenovou zeleninu vysetou v květnu - je také třeba v polovině června seříznout.

První sklizeň

Koncem června se v sadu opět prořezávají ovocné pupeny jabloní, hrušní a broskvoní, abyste měli dobrou úrodu ovoce. Nevyplatí se však předbíhat přírodu - většina ovocných stromů shodí pupeny sama kolem 24. června. Teprve po tomto datu by se měly přebytečné pupeny odstranit a ponechat nejzdravější a nejlépe utvářené pupeny v rozestupech 15-20 cm. Ovocné keře a stromy je třeba v tomto období intenzivně zalévat, protože rostoucí plody potřebují hodně vody. Červen je také měsícem první sklizně. Jako první dozrávají bobule Kamčatky, následují rané odrůdy jahod, jahod a borůvek. Koncem měsíce si naopak můžeme pochutnat na prvních malinách, rybízu, angreštu a rané odrůdě třešní.

Celkově je červen obdobím, kdy rostliny vyžadují zvýšenou péči. Nezapomínejme se však těšit z výsledků vlastní práce. Dopřejte si na zahradě chvilku odpočinku a obdivujte rostliny v plném květu.

Zobrazit další položky z Květen 2023

Doporučené stránky

lopata na uhlí lopata na písek

lopata na uhlí lopata na písek

230,00 Kč brutto1150 bod.
zahradnický drát 1,6 mm x 100 m

zahradnický drát 1,6 mm x 100 m

178,00 Kč brutto890 bod.
mini zahradní lopatka 37 cm

mini zahradní lopatka 37 cm

92,00 Kč brutto460 bod.
kovová zahradní motyka 140 mm

kovová zahradní motyka 140 mm

178,00 Kč brutto890 bod.
IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 363 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-06-17
Vše v naprostém pořádku!
2024-06-02
Rychla bezproblemova dodavka
pixel