Červen - o co se starat na zahradě?
Červen je měsíc, kdy kvete celá zahrada. Přípravné práce již byly provedeny v předchozích měsících, takže červen by měl být věnován především údržbě, jako je zalévání, pletí a hnojení. Je to také vhodný měsíc k tomu, abyste si zahradu užili a využili jejích požitků při odpočinku. Podívejte se na našeho průvodce a zjistěte, jaké práce na zahradě byste měli v červnu udělat.
Okrasné keře a péče o ně
V červnu můžete pokračovat ve výsadbě stromů a keřů, které se prodávají v nádobách. Na konci měsíce je také dobré začít stříhat listnaté živé ploty. Rododendrony je třeba systematicky odstraňovat a po odkvětu rostliny přihnojit a doplnit vrstvu mulčovací kůry. Těm druhům rostlin, které opakovaně kvetou, lze lehce seříznout stonky, aby se rostlina povzbudila k tvorbě nových stonků. Prořezávat by se měly mimo jiné forzýtie, travertin a kdoulovec.
Výsev dvouletých rostlin
Do záhonu vysévejte trvalky a dvouletky - macešky, sedmikrásky, pomněnky, vlčí bob, zahradní zvonky a sléz. Jednoleté rostliny, jako je sladký hrášek nebo měsíček, lze vysévat také přímo do půdy. Po celou dobu nezapomeňte záhony dostatečně zalévat.
Rozmnožování rostlin
Červen a začátek léta je také dobou pro množení trvalek. Rostliny, které již odkvetly, např. sasanky, okrotice a prvosenky, lze množit dělením. Na záhonech s cibulovinami je čas začít vykopávat cibule tulipánů, aby nebyly oslabené. Nezapomeňte také, že všechny cibuloviny lze vykopávat až po zaschnutí listů. Vykopané cibulky se pak asi dva týdny suší, třídí a přesouvají na suché a vzdušné místo, kde budou čekat do podzimu nebo do příštího jara.
Zeleninová zahrada - na co je třeba pamatovat
Zeleninová zahrada, stejně jako květinové záhony, potřebuje pravidelnou zálivku, hnojení a pletí. Proti chorobám lze použít také ochranné postřiky. Zvláštní pozornost z hlediska dostatečné zálivky je třeba věnovat tykvovité zelenině (včetně okurek), dále cibuli, salátu a zelí. Hned na začátku června lze do země vysazovat sazenice rajčat, lilku a paprik a vysévat okurky pro pozdější sklizeň. Zelenina dříve vysazená ve sklenících a v zemi, která vyžaduje opory, by měla být opatřena kůly. Příliš hustou zeleninu - zejména kořenovou zeleninu vysetou v květnu - je také třeba v polovině června seříznout.
První sklizeň
Koncem června se v sadu opět prořezávají ovocné pupeny jabloní, hrušní a broskvoní, abyste měli dobrou úrodu ovoce. Nevyplatí se však předbíhat přírodu - většina ovocných stromů shodí pupeny sama kolem 24. června. Teprve po tomto datu by se měly přebytečné pupeny odstranit a ponechat nejzdravější a nejlépe utvářené pupeny v rozestupech 15-20 cm. Ovocné keře a stromy je třeba v tomto období intenzivně zalévat, protože rostoucí plody potřebují hodně vody. Červen je také měsícem první sklizně. Jako první dozrávají bobule Kamčatky, následují rané odrůdy jahod, jahod a borůvek. Koncem měsíce si naopak můžeme pochutnat na prvních malinách, rybízu, angreštu a rané odrůdě třešní.
Celkově je červen obdobím, kdy rostliny vyžadují zvýšenou péči. Nezapomínejme se však těšit z výsledků vlastní práce. Dopřejte si na zahradě chvilku odpočinku a obdivujte rostliny v plném květu.