Štětce
( počet produktů: 62 )Štětce jsou základním malířským příslušenstvím používaným pro dokončovací práce v interiéru i exteriéru. Používají se k nanášení základních nátěrů, barev, laků nebo impregnací. V závislosti na účelu použití se liší velikostí, konstrukcí a štětinami. Každý kartáček se skládá ze svazku štětin, rukojeti a víčka (nástavce). Štětiny jsou vyrobeny ze zvířecích chlupů, přírodních štětin, rostlinných vláken nebo syntetických vláken. Ergonomicky tvarovaná rukojeť je obvykle vyrobena ze dřeva nebo plastu. Kování připevňuje štětiny k rukojeti a je obvykle kovové. Štětce pro nanášení impregnací a mořidel používají měděné nebo plastové kování, aby se zabránilo chemické reakci mezi kováním a nanášeným přípravkem.
POUŽITÍ ŠTĚTCŮ
Malířské štětce se používají především k nanášení barvy na vnitřní a vnější stěny. Lze je použít také k natírání radiátorů, potrubí, armatur, lišt, dřevěných dílů a k jemným dokončovacím pracím. Nejběžnějším typem štětce je plochý štětec, známý také jako anglický štětec. Jsou skvělé pro malování velkých ploch. K natírání radiátorů se dobře hodí štětec na radiátory, tzv. úhlový štětec nebo zahnutý štětec. Je ideální pro natírání radiátorů a potrubí, tedy míst, která jsou často úzká a těžko přístupná. Tento typ štětce má na víčku zahnutou rukojeť, proto se nazývá úhlový štětec. Je to plochý štětec, ale poměrně úzký, takže jej lze použít i pro jemné malování, například v rozích místností.
Štětec na lak je obvykle plochý štětec, jehož štětiny jsou kombinací přírodních a syntetických štětin. Při nanášení většiny laků nebo mořidel však lze bezpečně používat štětce vyrobené výhradně z jednoho typu štětin. Pro aplikaci impregnace a mořidel jsou vhodnější štětiny vyrobené výhradně ze syntetických štětin.
Při výběru kartáče může hrát důležitou roli také typ použitého přípravku. Pro latexové barvy na vodní bázi a laky na vodní bázi se vyplatí zvolit štětce se syntetickými štětinami. Štětce pro akrylové barvy na vodní bázi by naopak měly být tvořeny alespoň z poloviny umělými štětinami - tím se omezí absorpce přípravku do štětin. Barvy a laky na bázi rozpouštědel lze nanášet štětcem s přírodními štětinami.
ÚDRŽBA A POUŽÍVÁNÍ KARTÁČŮ
Aby štětce dlouho vydržely a při malování fungovaly efektivně, je důležité se o ně dobře starat. To platí zejména pro kartáče s přírodními štětinami, které je třeba před použitím připravit vroucí vodou. Než začnete malovat, je vhodné s ním nanést například základní nátěr nebo ho navlhčit a jemně zapracovat na jiném povrchu. Tím odstraníte slabší štětiny ze štětin a zabráníte jejich usazování na čerstvě natřené zdi. Štětec s přírodními štětinami je třeba před každým použitím navlhčit, čímž se sníží absorpce barvy do štětin. Naproti tomu štětce s umělými štětinami lze používat bez předchozí přípravy.
Při malování by měl být štětec ponořen do barvy asi do 1/3 délky štětin, aby se dosáhlo správného účinku barvy nebo jiného přípravku na povrchu. Po každém malování je nutné štětec důkladně očistit. V případě výrobků na bázi vody stačí použít teplou vodu. Ostatní typy barev, laků a impregnací je třeba smýt ředidlem uvedeným výrobcem uvedeného výrobku. Po smytí zbytků je třeba kartáč opláchnout teplou vodou a vysušit jej v zavěšené poloze štětinami dolů.
- 1
- 2