VRTÁKY DO DŘEVA

( počet produktů: 11 )

Vrtáky do dřeva se používají k vytváření otvorů do dřeva, dřevu podobných materiálů, nábytkových desek a překližky. Existují hlavně vrtáky s krouceným povrchem, vrtáky s lopatkami - vrtáky s perem a vrtáky s plechovkou (středové vrtáky, sedlové vrtáky). Dřevo je relativně měkký materiál, takže do něj lze vyvrtat otvor prakticky jakýmkoli vrtákem. Bohužel nesprávný typ vrtáku může poškodit dřevo a způsobit otlaky a třísky. Vrtáky určené k vrtání do dřeva se vyznačují středicím ostřím, které zabraňuje náhodnému sklouznutí nástroje na začátku vrtání a zajišťuje rovnoměrnost vrtaného otvoru v celé jeho hloubce. Kromě toho mají vrtáky do dřeva jiný úhel a geometrii hrotu než vrtáky do kovu, takže si lépe poradí s různorodou a vláknitou strukturou dřeva.

 

Klíčem ke správnému vrtání do dřeva je cit - rychlost a tlak nesmí být příliš vysoké. Při vysokých otáčkách se vrták přehřívá a tupí, což může vést až k vypálení hran. Při vrtání je také nutné vrták čas od času vytáhnout, abyste se zbavili hoblin, které se na něj mohou nalepit a zablokovat ho. K vrtání do dřeva se používají různé vrtáky v závislosti na účelu. Mohou to být klasické vrtáky nebo dlouhé vrtáky, které se používají pro vrtáky se stopkou dlouhou 400 mm, 600 mm nebo 1000 mm. Spirálové vrtáky do dřeva jsou nejoblíbenějším a nejuniverzálnějším typem - dodávají se ve velikostech od 3 do 30 mm v průměru a připomínají vrtáky do kovu.

 

K vrtání větších otvorů - od průměru 10 do 40-50 mm - se používají vrtáky s ostřím, přímé vrtáky, známé také jako vrtáky s perem. Mají tvar lopatky s lopatkami kolmo k povrchu dřeva a jsou rozděleny středicím ostřím. Naproti tomu vrtáky na otvory jsou vrtáky pro větší otvory (14 až 127 mm) - mají tvar prstence s řeznými zuby na jedné straně a středovým žihadlem. Vyřezávají kruhový obrys, a proto se používají spíše pro průchozí otvory, např. v tenkých deskách stolního nábytku pro kabelové mřížky. U velkého otvoru s rovným dnem a vyvrtaným středem naopak dobře poslouží plechová vrtačka, která odstraní celý objem trubky.

IdoSell Trusted Reviews
4.65 / 5.00 353 reviews
IdoSell Trusted Reviews
2024-05-30
kvalitní produkt, rychlé dodání
2024-05-21
Ok
pixel